X


Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) Planları, Peter Schiff’e Göre Kötü Bitebilir

Schiff'e göre Bitcoin'in modeli değiştirilemez.
15:15
25 Mayıs 2021

Elon Musk, dünyanın en iyi girişimcilerinden birisi olmanın yanı sıra aynı zamanda en zenginleri arasında da yer alıyor. Ancak görünüşe göre bütün bu unvanlar Musk’a yeterli gelmedi ve kendisi şimdi de kripto para sektörü ile “yakından ilgileniyor”.

Elon Musk’ın Bitcoin İle İlgili Girişimi, Başarısız mı Olacak?

Musk’ın kripto para sektörüne yönelik yaptığı açıklamalar, trilyonlarca dolarlık bir sektörü bile yerinden oynatabilmekte. Elon Musk ile başlayan panik dalgası, Bitcoin fiyatının 30.000 dolara kadar gerilemesine yol açtı ve panik seviyesi üst seviyelere çıktı.

Elon Musk, Bitcoin’in enerji tüketiminin çevre dostu olmadığını vurguladıktan sonra, dün gece ise tam tersi bir açıklamada bulundu. Kuzey Amerika’daki Bitcoin madencileri ile görüştüğünü ifade eden Musk, gelecek vaat eden gelişme sözü aldığını belirtti. Bu da BTC fiyatında yeniden toparlanma yarattı ve piyasa bir anda eski seviyelerine döndü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Peter Schiff’ten BTC Açıklaması

Ünlü altın yatırımcısı ve Bitcoin düşmanı Peter Schiff ise Musk’ın son tavrını eleştirdi. Schiff, Elon Musk’ın Bitcoin’in madencilik modelini değiştirme şeklinin işe yaramayacağını düşünüyor. Bunun BTC için işleri çok daha kötü etkileyeceğini belirten Schiff, genel olarak BTC’nin enerji modelinin değişmesinin de mümkün olmadığını vurguladı.

Schiff, Musk’ın tweetine yanıt verdi ve madencilerin yapacakları değişimlerin sadece madencilik masraflarını arttırmayı sağlayacağını düşündüğünü belirtti. Bitcoin’in zaten yüksek olan işlem ücretlerinin de daha fazla yükseleceğini belirten Schiff, lider kripto para biriminin ödemeler için kullanılmasının da böylelikle daha zor bir hal alacağını vurguladı.

Bitcoin Madencileri Değişim Sözü Verdi

Schiff’in açıklamaları ise şu an için sadece varsayım olarak yorumlanmakta. Elon Musk ve Bitcoin madencileri tam olarak nasıl değişiklikler yapılacağına dair net açıklamalarda bulunmadı. Musk’ın burada dikkat çeken tek açıklaması ise madencilerin yenilenebilir enerji ile faaliyetlerini devam ettirecekleri oldu.

Özellikle Bitcoin madenciliğinin kalbi olarak görülen Çin içerisinde Bitcoin madenciliğinin önemli bir kısmı fosil yakıtlar ile yapılıyor. Çin’in kömür madenlerinin Bitcoin madenciliğine hayat vermesi ise uzun vadede çevresel bir felaket oluşturabilir. Madencilerin bunu değiştirmek için adım atacaklarını belirtmesi ise sektörün gidişatını çok farklı seviyelere getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar