X


El Salvador’un Bitcoin Kararına Bir Köstek de Dünya Bankası’ndan Geldi

Dünya Bankası, El Salvador'un ülkenin Bitcoin'i resmi para birimi olarak benimsemeye geçişi konusunda yardım talebini reddetti.
11:15
17 Haziran 2021

Yapılan son açıklamalara göre Dünya Bankası (World Bank), El Salvador’un ülkenin Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemeye geçişi konusunda yardım talebini reddetti. El Salvador’un Bitcoin’i resmi olarak kabul edilen bir para birimi olarak benimseme hareketini desteklememesinin nedenleri olarak Bitcoin’in çevresel etkisi ve şeffaflığı ile ilgili sorunları gösterildi.

Yardım Talebi Reddedildi

Bir Dünya Bankası sözcüsü, “Hükümet Bitcoin konusunda yardım için bize yaklaşsa da bu, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.” sözlerini kullandı.

Ancak Dünya Bankası, El Salvador’a “para birimi şeffaflığı ve düzenleyici süreçler” de dahil olmak üzere başka şekillerde yardımcı olabileceğini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çarşamba günü erken saatlerde El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Orta Amerika ülkesinin Banco Mundial’den (Dünya Bankası) teknik yardım istediğini dile getirdi. Bu açıklamadan sonra gelen Dünya Bankası’nın cevabı kripto para ekosisteminde memnuniyetsiz bir şekilde karşılandı.

Örneğin; Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano konuyla ilgili olarak, “Dünya Bankası Bitcoin’den nasıl para kazanılacağını çözemedi.” sözlerini kullandı. Blockchain geliştirme firması Blockstream’in CSO’su ve Blockchain oyunu Infinite Fleet’in yaratıcısı Samson Mow ise haberlerden rahatsız olduğunu ifade etti ve Dünya Bankası’nın eski haline getirilmesi çağrısında bulundu.

Destekler ve Eleştiriler

Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin yasası, dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin savunucularında çok fazla heyecan uyandırırken, aynı zamanda çok da fazla eleştiri aldı. Dün, ekonomist Steve Hanke, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmasının ekonomiyi tamamen çökertebileceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu’nun da (IMF), El Salvador’un Bitcoin kararı ile ilgili negatif görüşlere sahip olduğu görülüyor. Yapılan açıklamalarda Bitcoin kararının,  ülke ekonomisini desteklemek için IMF ile 1 milyar dolarlık bir kredi müzakerelerini engelleyebileceği ifade edildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar