X


DeFi Projesinde Kırmızı Alarm: 6,5 Milyon Dolarlık “Hata” Giderildi

Alchemix protokolünde büyük boşluk!
10:31
17 Haziran 2021

DeFi sektörü son dönemlerde hiç olmadığı kadar hareketli ve bu hareketlilik içerisinde kötü amaçlı kişilerin de etkisi bulunuyor. Önde gelen DeFi projelerinden birisi olan Alchemix ise 16 Haziran tarihinde oldukça ilginç bir şey yaşadı ve rug pull girişimi canlı olarak görüldü.

DeFi Projelerinden Birisi Daha Alarm Verdi

Rug pull, bir projedeki tüm likiditenin çekilmesi ve devamında hiçbir kullanıcının elindeki tokenleri satamaması olarak biliniyor. Son dönmede birçok DeFi projesi bunu ya yaptı ya da yapma yönünde adımlar attı. Dün yaşanan saldırıda ise rug pull girişiminde bulunanlar bizzat projeyi değiştirmek isteyenler oldu.

Alchemix eki, platformdaki sentetik varlıklardan birisi olan alETH’in bir “kaza” yaşadığını duyurdu. Ekip konu hakkında yaptığı açıklamada bununla ilgili çalışmaların sürdüğünü, hatanın belirlendiğini ve hem hata sonrası raporu hem de hatanın bir daha tekrarlanmaması için çalışmanın yapıldığını vurguladı. Fonların da güvenli olduğu ifade edildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

alETH Kodunda Büyük Açık: Teminatlar Çekilebildi

Daha sonra yapılan açıklamada ise olayın aslında alETH kod yazılımı ile ilgili olduğu ve bunun yanlışlıkla ek staking havuzları ile fon kasaları oluşturduğunu vurguladı. Bunlardan bazıları ise protokol tarafından yanlışlıkla kullanılarak ortaya inanılmaz lending borçları çıkmasına yol açtı. Böyle bir durumda da akıllı kontratlar devreye giriyor ve normalde o kadar yüksek olmaması gereken borçların ödenmesi için kullanıcıların teminatlarına el koyuyor.

Topluluktaki bazı kişiler ise bu durumdan faydalanarak, ETH tabanlı kredi çekmelerine ve fonlarını teminat olarak bırakmalarına rağmen açık sayesinde teminat şeklinde bırakılan ETH’lerini çekebildi. Yani bu sefer rug pull yapan geliştiriciler değil, topluluk oldu ve 6,5 milyon dolarlık bir fon çekimi görüldü.

DeFi Tarihinde İlk

Ekip daha sonra bu durumu çözse de birçok kullanıcının teminat olarak bıraktığı ETH’leri çektiği biliniyor. Daha önce DeFi sektöründe eşi benzeri görülmeyen bu durum aslında sektörün nasıl hızla büyüdüğünü ve geliştiğini ortaya koymakta. DeFi, birçok yatırımcı için oldukça riskli gözükse de bunun gibi olaylar aslında bu durumun bazen kullanıcıların yararına olabildiğini göstermekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar