X


Federal Rezerv’in Son Kararı ve Planları, Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

FED, faizleri sabit tutuyor.
07:42
17 Haziran 2021

ABD’deki enflasyon, 2008 yılından beri görülen en yüksek seviyede ve Federal Rezerv bu konuda çalışmalara hız verdi. Bitcoin (BTC) fiyatını da doğrudan etkileyen ABD’deki enflasyon seviyesi, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın planlarına göre sert değişimler yaşayabilir.

FED, Faizleri Sabit Tuttu

FED‘in 16 Haziran tarihinde sonlanan iki günlük toplantısının devamında yapılan açıklamada, faiz oranlarının sabit tutulacağı vurgulandı. Piyasanın zaten beklediği bir karar olan bu açıklamadan çok FED’in önümüzdeki yıllara yönelik planları ve verdiği sinyaller önem taşımakta. FED, Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında 2023 yılının sonundan önce faiz oranlarının arttırılabileceği sinyalini verdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

FED’in 18 üyesi, normalde 2023 sonuna planlanan faiz artışının çok daha önce yapılabileceğini ancak bunun kısa vadeli bir faiz artışı olabileceğini ortaya koydu. Bu haber şu an için Bitcoin’i etkilemese de 2023 yılının sonundan önce etkinin çok daha fazla artması beklenebilir. Tüketiciye yansıtılan enflasyonun %2 beklenirken %5 çıkması ise FED’in elini çabu ktutması gerektiğini gösteriyor.

Enflasyon Sorun, Bitcoin Çözüm

Konu enflasyon olduğunda çarenin ise altın gibi değer saklama araçları olduğu söylenebilir. Sınırlı arza sahip olan altının son dönemdeki en büyük rakibi Bitcoin ise bundan olumlu etkilenebilir. FED’in 2023 sonundan çok az bir süre önce faiz artışına gidebileceği haberi, Bitcoin’in boğa piyasasının hala devam edebileceğinin sinyalini veriyor. Bitcoin, daha önce her ekonomik kriz ortamında yükseliş elde etmeyi başardı ve FED’in son açıklamaları da krizin henüz son aşamada olmadığını gösteriyor.

ABD Kongre üyesi Warren Davidson da toplantı sonrasında yaptığı açıklama ile aslında bunun BTC lehine olduğunu doğruladı. Davidson, FED’in şu an “ABD dolarına DOGE muamelesi” yaptığını ve aslında devamlı olarak ABD doları bastığını vurguladı. Bu da enflasyonun çok daha fazla artış göstermesine neden olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar