X


Ekonomi Profesörü Hanke, Nayib Bukele’nin Bitcoin (BTC) Şehri Fikrine Sert Çıktı

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke, Bitcoin Şehri fikrini radikal bir şekilde yerdi.
19:53
8 Ocak 2022

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, hükümetin jeotermal enerjiyle çalışan tam teşekküllü bir Bitcoin şehri inşa etme planlarını açıklamasının ardından eleştiri yağmuruna tutuldu. ABD’li ekonomi profesörü Steve Hanke, Twitter üzerinden Bukele’ye sert eleştirilerde bulunan son isimdi.

Ünlü Profesör, Bukele’yi Eleştirdi

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke, Bitcoin City fikrini radikal bir şekilde yererek jeotermeal enerji projesinin Conchagua kıyılarındaki uyuyan bir yanardağa bağlı olduğunu aktardı. Hanke, ayrıca genç başkana şunları iletti: “Nayib Bukele’nin önerdiği Bitcoin Şehri, Florida’nın kar için hazır olduğu kadar mümkün. Şehir için reklamı yapılan güç kaynağı, aktif olmayan bir yanardağdır. Bu durum ateşli karizmasıyla dolu narsist bir başkanın çekici maskaralıklarıdır.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Nayib Bukele, bu acımasız yorumlarda bulunan Hanke’ye yanlış noktalarını vurgulayarak cevap verdi: “Bu adam tam bir yanardağ. Jeotermal enerjinin çoğu, aktif olmayan volkanların yakınındaki kuyulardan çıkarılır. Neden aktif bir yanardağın yamacına bir şehir inşa edelim?”

Bitcoin Şehri Projesi

Genç Başkan Bukele, Bitcoin konferansında kripto meraklılarına Bitcoin Şehri haberini vermişti. Eğlence, konut hizmetler ve havaalanı erişimi olan vergiden muaf bir şehir, Bukele’nin izleyicilere lanse ettiği bazı avantajlardı. Ayrıca şehir %100 oranda Bitcoin’den finansal olarak desteklenecek. Bununla birlikte bir jeotermal tesisinden gelen güç sayesinde Bitcoin madenciliği enerji sorunları halledilecek. Bukele, 1 milyar dolarlık tahvil satışı yoluyla fon toplamayı planlıyor.

Eleştiriler

Orta Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin‘i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ve tek ülke konumunda bulunuyor. Bu kararın ardından birçok hükümet ve uluslararası kuruluş El Salvador’u eleştiri yağmuruna tuttu. Eleştirilerin ortak olduğu bir nokta ise Bitcoin deneyinin başarısız olup kayıplara neden olacağıydı. IMF, Dünya Bankası, Vitalik Buterin Orta Amerika ülkesini en sert eleştiren aktörlerdi. Ancak Nayib Bukele, tüm bu eleştirilere rağmen yoluna devam ederken iddialara cevap vermekten çekinmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar