X


ECB, Dijital Euro İçin Son Aşamaya Geçildiğini Açıkladı!

ECB Yönetim Konseyi bugün, dijital euro'nun soruşturma aşamasına başladı.
17:40
14 Temmuz 2021

Avrupa Merkez Bankası, dijital euro’yu piyasaya sürmeden önce karşılaşılabilecek tüm sorunları incelemek adına bir araştırma operasyonu düzenleyeceğini açıkladı. Medyaya yansıyan son bilgilere göre ECB Yönetim Konseyi bugün, dijital euro’nun soruşturma aşamasına başladı.

 ECB Raporu

ECB Yönetim Konseyi’nin kararına göre soruşturma aşaması iki yıl sürecek, dijital euro’nun tasarımı ve dağıtımı ile ilgili ortaya çıkabilecek konular ele alınacak. Dijital euro hazırlık projesinde konuşan ECB Başkanı Christine Legarde, projenin lansmanının ardından gerçekleşen toplantıda açıklamalarda bulundu. Bir dijital para biriminin olası bir lansmanına ilişkin ilk rapor, dokuz ay önce ECB tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Lagarde, bu süre zarfında uygun bir analiz yaptıklarını ve uzmanların vatandaşlardan geri bildirim aldıklarını iletirken sonuç olarak cesaret verici verilere ulaştıklarını belirtti.

Dijital Euro Nakit Yerine Geçmeyecek

Yapılan açıklamalara göre dijital euro nakit yerine kullanılamayacak. Bitcoin’den daha çevreci bir dijital euro planlayan ekibin yeni hazırlık aşaması yirmi dört ay sürecek. Bu süre geliştirici ekibin dijital euro’nun tasarımı ve dağıtımıyla ilgili tüm olası engelleri incelemesi için belirlendi. Lagarde’e göre CBDC, AB vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamalı ancak aynı zamanda finansal istikrar ve ECB’nin para politikası üzerinde herhangi bir tehdit oluşturmamalı. CBDC’nin nakit olarak kullanılamayacağını ancak birlikte kullanımın mümkün olduğu aktarıldı. ECB Başkanı’na göre dijital euro kolay erişilebilir, risksiz ve yüksek verimlilik tanımlarına sahip.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bununla birlikte görev gücününün, dijital euro’nun piyasaya sürülmesinin ve kullanımının AB bölgesindeki tüketicilerin gizliliğini, genel olarak ekonomik etkilerine dair tüm varyantları inceleyeceği bildirildi.

Öte yandan ECB, dijital euro’nun Bitcoin‘den daha çevreci olacağını aktardı. Ülkedeki tüm yüksek enerji tüketen projelerin önünü kesen Çin ve BTC’yi enerji modeli üzerinden eleştiren Elon Musk’ın ardından ECB de bu konuya değindi. Dijital euro’nun üretimi en az %50 oranında yeşil enerji kaynaklarından elde edilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar