X


Paraguay Adına Büyük Gün! Bitcoin (BTC) Tasarısı Mecliste Görüşülecek!

Carlitos Rejala, Bitcoin yasa tasarısının sunulacağı günün geldiğini duyurdu.
18:29
14 Temmuz 2021

Paraguaylı senatör Carlitos Rejala, meclis adına büyük günün geldiğini duyurdu. Paraguaylı siyasetçi, resmi Twitter hesabından Bitcoin özelinde bir mesaj yayınladı. Rejala, Bitcoin yasa tasarısının hazırlanmasına öncülük eden senatör olarak biliniyor.

Büyük Gün Geldi Çattı

Paraguay Meclisi senatörü Carlitos Rejala, Bitcoin yasa tasarısının sunulacağı günün geldiğini duyurdu. Geçtiğimiz ay Rejala, Paraguay’daki kripto para birimleri ve ilgili işlemleri düzenleyen bir yasa tasarısının meclise sunulacağını açıklamıştı. Carlitos Rejala, Bitcoin’i resmi para birimi olarak yasallaştıran bir tasarının mecliste kabul edilmesi adına mücadele edecek. Bununla birlikte Paraguay Türkiye’nin 7 saat gerisindedir, bu bağlamda şu ana kadar herhangi bir yeni gelişme bulunmuyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Paraguaylı politikacı, ülke ekonomisinin gelişimi ve yenilikçiliği konusunu ele alarak periyodik olarak girişimler başlattı. El Salvador’da Bitcoin’in yasallaştırılmasının akabinde Rejala, Paraguay’ın da yeniliği teşvik etmeyi amaçlayan bir yasa tasarısı üzerinde çalışmaya başladığını bildirmişti. Rejala, ilk olarak senatör Fernando Silva Facetti’nin desteğini aldı. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili geniş bir çalışma ortaya koyan taslak basına sızdırıldı. İlgili taslağa göre Bitcoin madenciliği ve kripto para alım satımı düzenlenecek ilk alanlar olarak kaleme alınmış durumda. Bununla birlikte kripto para birimlerinin vergilendirilmesi ve yedef fon oluşturulması da belgede yer alıyor. Kripto para firmalarının ülkedeki finans otoritesine kayıt yapmaları da zorunlu kılınıyor.

Yarattığı Etkiler

Paraguaylı politikacıdan gelen bu mesaj, kripto para topluluğunda geniş kapsamlı bir hareketlilik üreterek çeşiti tepkileri tetikledi. Ancak belgenin Paraguaylı politikacılar arasında hararetli tartışmalara yol açtığını belirtmekte fayda var. Kripto paralar ile yakından ilgilenen Juan Benitez, taslağı “son on yılda gördüğüm en kötü belgelerden biri” olarak nitelendirdi. Ancak Benitez, birçok kusuruna rağmen tasarım hedeflerinin değerli olduğuna inanıyor. Benitez’e göre Paraguaylı kripto para firmaları bankalarla ciddi sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlar daha net düzenlemeler aracılığıyla çözülebilir. Benitez, Rejala’nın kendisinden belgeyi incelemesi ricasında bulunduğunu belirtti. Paraguay, kripto para birimleri ve madencilik alanlarını yasallaştırmayı ilk olarak 2019 yılında gündeme getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar