E-Ticaret Yapan Şirketler Bitcoin Kabul Etmeye Nasıl Başlayabilirler?

17:17
1 Nisan 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cevap basit. Hiçbir hükümete bağlı olmayan, eşler arası bir ödeme sistemi olan Bitcoin, şirketlere finansal olarak derin bir nefes aldıracak gibi görünüyor.

Bitcoin’de ödemelerde gecikme, sıkıntılı banka transferleri, hesap işletim ve kredi kartı ücretleri bulunmamakla birlikte, herhangi biri ücretsiz olarak birkaç dakika içerisinde başka birine bilgisayar veya cep telefonu kullanarak Bitcoin gönderebilir; ayrıca hiçbir hükümet yetkilisi bu fonlara el koyamaz ve hiçbir banka onların transferini engelleyemez.

Ödeme olarak Bitcoin’i kabul eden şirketlere platform ve destek sağlayan Bitpay’in başkan yardımcısı Stephanie Wargo küçük şirketlerin nasıl Bitcoin dünyasından yararlanabileceği ile ilgili çok önemli detaylar paylaşıyor.

Bitpay gibi servisleri kullanarak, e-ticaret web sitelerinin ve hatta geleneksel (dükkân veya bayi olarak hizmet veren) iş yerlerinin bile Bitcoin kabul edebileceğini belirten Wargo, uygulamanın kurulumunda herhangi bir ücretlendirme bulunmadığını ve seçilen hizmete göre Bitpay’in aldığı ücretlerin (şirketin hesabına havale, platform ve Bitcoin ile USD arasındaki exchange masrafları gibi) en fazla yüzde 1 olduğunu, bazı seçeneklerde ise ücretlendirme bulunmadığını ekliyor.

Alışveriş, ödeme şeklinin Bitcoin seçilerek, sitenin içerisinde yer alan Bitpay sekmesine ulaşılması ile yapılabiliyor. Müşteri örneğin $500’lık bir alışveriş yaptığında Bitpay ödemeyi 1.00 BTC olarak belirtiyor (yayın tarihi itibari ile 1 BTC $500). Kredi kartı, kişisel bilgiler ve fatura bilgileri vermek yerine, bu yolu tercih edecek müşteriler kolayca IOS veya Android uygulamalarla Bitpay sayfasındaki QR kodu tarayarak veya şirketin Bitcoin adresini kopyalayıp, kendi cüzdanlarına ekleyerek transferi gerçekleştirebilirler.

İşlem gerçekleştirildikten itibaren, Bitpay şirketin adına Bitcoin’i kabul edecek ve dolara çevirecektir. Daha sonra ise bir gün içerisinde şirketin banka hesabına para transferi gerçekleştirilecektir. Bu sistemi kurmak oldukça basit olmakla birlikte,  Bitpay; Zen Cart, OpenCart, Magento ve Shopify gibi platformları da kapsayan bir çok popüler online platformda ödeme ile ilgili web site eklentileri sunmaktadır.

Bu yöntem yasa dışı olarak görülebilir mi? ABD denetleyicileri Bitcoin’i mal ve hizmetlerin alımında ödeme sistemi olarak kabul etmenin yasal olduğunu belirtmelerine rağmen, Bitpay gibi hizmetleri lisanslamanın oldukça zor; ama imkânsız olmadığını da vurgulamaktadırlar.

Bitcoin’in doğasında her zaman bir dengesizlik bulunduğu bilinmektedir. Bir sonraki yıl milyonlarca dolar değere sahip olabilir ya da değeri sıfıra vurabilir. Kimse bilemez. Fakat bilinen o ki, Bitcoin şimdiye kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Görünüşe göre, Bitcoin’e para akışının devamı ve kullanıcı sayısının giderek artması, küresel para devrimi olarak bilinen Bitcoin’in yerini daha da sağlamlaştıracaktır.

Orj. “New Money: My customers are asking to pay with Bitcoin. How does it work?” – Entreprenneur, April 2014.

Çeviri: Levent KURT

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar