Square’de “Bitcoin İle Ödeme” Devri Başladı

02:47
1 Nisan 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD merkezli mobil ödemeli satış hizmetleri sunan Mobil Pos Hizmet sağlayıcısı Square, Bitcoin’i ödeme seçenekleri arasına aldı. Bu haberin bir süredir Bitcoin’de yaşanan fiyat istikrarsızlığı nedeniyle ödeme alma konusunda  çekimser kalan şirketler açısından da önemli bir gelişme olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak sadece internette değil şehirlerinde ve hatta mahallelerinde de kullanmak isteyen Bitcoin meraklıları için bu haber mutluluk verici olarak karşılanıyor. Çünkü Square aynı zamanda yerel işletmelerin ürünlerinin satışını yapıp MPos’u (Mobil Pos) ödemesistemi olarak kullandığı bir site. Square üzerinden ödeme kabul eden büyük şirketler arasında  Whole Foods ve Starbucks yer alıyor. Bu gelişme ile kısa bir süre sonra Starbucks’ın bitcoin ile ödeme alması hayal olmaktan çıkabilir.

3322Yapılan açıklamaya göre satıcılar bir kaç basit işlem ile artık müşterilerinden Square aracılığıyla Bitcoin ödemesi alabilecekler. Ayrıca, alınan BTC ödemeleri Square tarafından anında USD’ye çevrilerek satıcının hesabına aktarılacağı için satıcılar olası kur dalgalanmalarından etkilenmeyecekler. Halen tam entegrasyonu tamamlanmamış olsa da Square tarafından yapılacak testler ve geliştirici yazılımlar sonucu Bitcoin tüm işletmeler için Kredi Kartı gibi bir ödeme aracı olabilecek.

Peki Sistem Nasıl Çalışıyor?

Henüz bazı olası sorunların nasıl çözüleceği konusunda çalışmaların devam ettiğini bilmeniz gerekiyor. Ancak yakın zamanda güzel gelişmelerin gün yüzüne çıkacağını kestirmek zor değil. Teorik olarak kasada Bitcoin ile ödeme yapmak isteyen müşteri için özel bir BTC adresi oluşturulacak. QR code ile ödeme yapan müşterinin ödemesi Square veri tabanında takip edilecek ve ödemenin alındığına dair işlem aynı ekranda izlenecek. Bizler de gelişmeleri heyecanla takip ediyoruz.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar