Asic Şirketleri Sorunsalı

21:58
31 Mart 2014
Okuma Süresi: 5 Dakika

Coindesk yazarlarından Dario Di Pardo, yüksek hash üretim gücüne sahip madencilik donanımı üreten şirketlerle ilgili bir araştırma yazısı yayınladı. Türkiye’de de bu konuya ilgi duyanların merak ettiği bir çok sorunun cevabının verildiği yazıyı sizler için inceledik.

Hepimizin bildiği gibi, günden güne artan üretim zorluk seviyesi nedeniyle geçen seneden itibaren dünya çapında bir çok girişimci, yüksek hash üretim gücüne sahip ASIC cihazlar üretmek için kolları sıvadı. Ancak, yeni bir teknoloji olması nedeniyle üretim yapan şirketler sürekli olarak problemlerle karşılaştı ve bu durum büyük miktarda paralar yatıran onlarca mutsuz müşteri yarattı kaçınılmaz olarak. Gerek müşteri hizmetlerinin yetersizliği ve ilgisizliği, gerek süresinde teslimat yapılamaması bu şirketlerin kötü şöhretinin hızla yayılmasına sebep oldu. Dario Di Pardo, bu şirketlerin ürünleri ve pazarlama durumları ile ilgili bir çalışma yaptı.

Prospero-big2-X3-two-caseBLACK ARROW

Prospero X3

Ürün : Prospero X-3 (2 TH / s)
Fiyat  : 4978 $
Sipariş tarihi: 18 Kasım 2013
Teslimat Tarihi: 24 Şubat 2014
Beklenen gecikme: 2-3 ay

Kasım ayında verilen sipariş için Şubat ayında teslim beklenirken 28nm ASIC çip/güç tüketimi sorunları nedeniyle teslimat 1 Mayıs 2014 tarihine kadar ertelendi. Şirket bu gecikmeyi telafi etmek için, alıcıya altı ay boyunca satın alınan hash değerinin %25’i kadar ücretsiz bulut madencilik yapma hakkı tanıdı. Son güncel bilgiye göre 23 Şubat tarihinde bu sorun aşılmış ve teslimat tarihini tehlikeye sokabilecek başka bir sorun şimdilik öngörülmüyor. Müşteri desteği biraz gecikmeli yürüyor olsa da bu gecikme Dario Di Pardo tarafından makul karşılanmış.

HashfastHASHFAST

Ürün : Sierra (1.2 TH /s)
Fiyat  : 6696 $
Sipariş tarihi: 18 Kasım 2013
‘Garantili’ teslimat tarihi: 15 Şubat 2014
Beklenen gecikmesi: iki buçuk ay

Pardo, Hashfast Şirketinden yeni ürünleri hakkında bir e-posta alıyor. Burada garantili teslimat tarihi ile satış vaadediliyor. Eğer teslimat tarihi olan 15 Şubat 2014′ te ürün teslim edilmezse, alıcının parasını iade alabileceği garanti ediliyor. Ancak teslimat  tarihten önce gelen başka bir e-posta ile ürünün teslimat tarihi erteleniyor. Pardo, bu tarihi kabul edecek ya da bir üst modele geçiş şansını kullanabilecektir. Bunu kabul etmek istemeyen Pardo’ya şirket para iadesi yaparken BTC/USD paritesinden kaynanklanan zararını karşılamaksızın iade yapılabileceğini bildiriyor. Bir çok erken yarıtım yapan müsteri de aynı sorun ile karşı karşıya ve bu konuda yasal işlem başlatmayı planlıyor. Pardo, müşteri hizmetlerinin çoğu e-postaya cevap vermediğini, verilen cevapların da genel ve yuvarlak cevaplar içerdiğini belirtiyor. Şirketten teslimatta yaşanan gecikme için herhangi bir tazminat teklifi de şu zamana kadar gelmemiş.

Virtual Mining Corporation (VMC)v33

Ürün : Fast-Hash One Platinum Edition (1 TH/s)
Fiyat  : 6479 $
Sipariş tarihi: 24 Kasım 2013
Teslimat Tarihi: Ocak 2014
Beklenen gecikme: 8 ay

Üründe yaşanan çip performans düşüklüğü sorunu nedeniyle teslimat tarihi ertelendi. Ancak bu gecikme müşterilere ne bir e-posta ile bildirildi ne de resmi web sitelerinde duyuruldu. Bunu öğrenmenin tek yolu, forum sitelerini takip etmek ve şanslıysanız bundan bahsedenlerin yazılarını yakalayabilmek. Pardo, bu gecikmeyi ve iletişim problemlerini de göz önünde bulundurarak ödeme iadesi talep ediyor. Bir süre sonra ödeme iadesinin sadece çek ile yapılabileceği söyleniyor ve Pardo’nun bilgileri talep ediliyor. Pardo, bilgilerini gönderse de gelen çekte isminin yanlış yazıldığını fark ediyor ve banka bu hata nedeniyle ödeme yapmıyor. Tekrar yazışmalar başlıyor ve sonuçta yeni gelen çekte bu sefer imza olmadığını görüyor. Pardo, bu hataların bilerek yapıldığını düşünse de yazışmalarına hala devam ettiğini, şanslı ise 3-4 ay içerisinde parasını alabileceğini dile getiriyor. Bütün bu yaşananlara rağmen, müşteri hizmetlerinin hızlı geri dönüşleri için memnuniyetini de belirtmiş haberinde.

KNCminerKnCMiner

Ürün: Neptün (3 TH / s)
Fiyat : 10.175 $
Ön sipariş tarihi : 7 Ocak 2014
Teslimat Tarihi: Haziran 2014 (ikinci Çeyrek)
Beklenen Gecikme: Yok

KnCMiner 3 TH / s SHA-256 madenci, 2014 ikinci çeyrek için yolda görünüyor. Teslimat tarihi ile ilgili herhangi bir problem çıkması durumunda şirket, müşterilerin gecikmeden kaynaklanan zararlarını ücretsiz karma bulut madencilik üyelikleri vererek karşılayacağını taahhüt ediyor. İlerleyen tarihlerde ne olacağını göreceğiz.

AlphaAlpha Technology

Ürün: Viper (Scrypt) Madenci (90 MH / s)
Fiyat : $ 8,984
Ön sipariş tarihi : 10 Ocak 2014
Teslimat Tarihi: Temmuz 2014
Beklenen Gecikme: Yok

Kısa bir süre önce 3 Mart tarihinde KnCMiner 100 MH / s scrypt madenci ürününü açıklanmasından sonra, Alfa Teknoloji, kendi cihazlarının güncellenmiş özellikleri ile piyasaya çıkacağını duyurdu. Buna göre; 5 MH / s scrypt madencinin hash oranı, 16 MH / s’ye yükselmiştir. Yine 25 MH / s scrypt madencinin hash oranı da 90 MH / s olarak güncellendi. Bu güncellemenin yanında şimdilik herhangi bir fiyat farkı öngörülmüyor.

Dario Di Pardo’nun bir çok ASIC madencilik cihazı üreticisi ile yaşadığı olaylardan derlediği haber sizler için de önemli bir kılavuz olacaktır. Alış veriş yapmayı düşünürken çok iyi araştırma yapmanın ve henüz tam olarak oturmamış bir sistem olmasından kaynaklı riskleri de göze almanın çok önemli olduğunu açıkça gösteren bir tecrübe paylaşımı değil mi?

Haberin kaynağı için tıklayınız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar