reklamı kapat

Dünyanın En Büyük Bankalarından Bitcoin (BTC) Lehine Skandal!

Dev bankalar, Bitcoin'e yönelttikleri suçu işlerken yakalandı.
11:18
21 Eylül 2020

JPMorgan Chase, HSBC ve Deutsche Bank gibi dünyanın en büyük bankalarından bazıları, suçluların 2 trilyon dolar değerinde kara parayı aklamasına izin verdikleri haberi ile gündeme bir anda hızlı bir giriş yaptı. Söz konusu olayın 1999 yılı ile 2017 yılı arasında gerçekleştiği, sızdırılan FinCen evrakları ile ortaya çıktı.

Bu olayları ortaya çıkartan soruşturmanın Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ve 109 medya kurumu ile ortaklaşa yapıldığı belirtiliyor. Yukarıda adı geçen bankacılık kurumları ise uyuşturucu baronlarından Ponzi yapısı dolandırıcılarına, kiralık katillerden silah kaçakçılarına kadar birçok kişiye para transferi konusunda yardımcı olmakla suçlanıyor.

Dev Bankalar, Bitcoin’i Eleştirdikleri Suçu İşledi

BuzzFeed kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre kara para olarak nitelendirilebilecek bütün fonlar, bu finans kurumları aracılığıyla transfer edilmiş ve bankaların bunlardan habersiz olmasının imkansız olduğu düşünülüyor. 1,3 trilyon dolarlık fonun direkt olarak Deutsche Bank ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. BuzzFeed çalışanı Mark Schoofs konu hakkında yaptığı açıklamada bunun tarihteki en büyük kara para aklama dolandırıcılığı olduğunu vurguladı.

Deutsche Bank yetkilisinin yıllarca bu olaydan haberdar olduğu ve bunu bile isteye gizlediği de ortaya çıkartıldı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hep suçluların kullandığı bir para birimi olarak lanse edilse ve eleştirilse de bu durum olayın tam tersinin doğru olduğunu kanıtlamakta. Bu da BTC’nin kötü unvanını temizlemekte etkin bir rol oynayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.