X

Bitcoin (BTC) ve Altın’dan Bir Rekor Daha Geldi!

Bitcoin ve Altın’ın kırdığı bu rekor ne anlama geliyor?
09:38
21 Eylül 2020

Bitcoin ve kripto para birimleri için 2020 belki de ne ilginç yıllardan biri olarak tarihe geçecek. Şu ana kadar yaşanan piyasa çöküşleri, büyük artışlar, DeFi ekosisteminde yaşanan muazzam büyüme ve Bitcoin’in (BTC) bir Altın’la bir hisse senetleri ile olan korelasyonu içinde bulunduğumuz yılın oldukça farklı olmasını sağladı.

Bitcoin ve Altın

Skew’in verilerine göre Bitcoin ile altın arasındaki korelasyon bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Aslında Mart ayından Temmuz ayına kadar Bitcoin, S&P 500 ve ABD borsası ile bir korelasyon içinde hareket etti. Ancak son dönemlerde BTC ile Altın arasındaki korelasyonun artıyor olması, giderek daha fazla kişinin Bitcoin’i bir değer deposu olarak görmeye başladığı anlamına geliyor.

Öte yandan Altın’ın bir değer deposu ve güvenilir liman olarak çok uzun zamandır hizmet ettiğini biliyoruz. Yatırım firmaları ve koruma fonları enflasyona karşı korunma önlemlerini giderek daha fazla arttırdıkça altınla ilgili duyarlılık da artıyor. Çünkü Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’ın Wyoming’deki Jackson Hole’daki konuşmasından bu yana, güvenli liman varlıklarına olan talep büyümeye devam ediyor. Sonuç olarak Altın’ın değeri tutarlı bir şekilde artıyor ve Altın 2020’de çoğu geleneksel varlıktan daha iyi bir şekilde hareket ediyor.

Hal böyle olunca Bitcoin ile Altın arasındaki korelasyon olumlu bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü Altın yükseldikçe Bitcoin’deki artış hissiyatı da yükseliyor. Buna ek olarak iki varlık arasındaki korelasyon, kurumların Bitcoin’e olan ilgisinin artması ile de birleşince ortaya gayet pozitif bir tablo çıkıyor.

Kurumların Adımları

ABD’de MicroStrategy adlı halka açık bir şirket 425 milyon dolar değerinde BTC satın aldı. Satın alma işleminin ardından, ABD’de ICE tarafından işletilen bir Bitcoin vadeli işlem borsası olan Bakkt‘ın hacmi rekor seviyelere yükseldi. Kurumsal talepteki artışın ve Altın’la olan korelasyonun bir araya gelmesi BTC‘nin uzun vadeli fiyat beklentisini  pozitif etkiliyor.

Bunlara ek olarak Winklevoss ikizleri gibi bazı isimler Bitcoin’in Altın’dan daha iyi bir değer deposu olduğunu ifade ediyor. Her ne kadar kısa vadede bazı analistler çeşitli geri çekilmeler beklese de Bitcoin fiyatının uzun vadede artışa geçeceği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar