X


Dubai Blockchain Teknolojisi İçin Bir Adım Daha Attı

Dubai, Blockchain teknolojisi konusunda dünya lideri olmayı amaçlayan bir ülke. Dolayısıyla bu konuda attığı adımlara her geçen gün yenisini ekliyor…
15:00
24 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yerel haber sitesi Zawya’nın 23 Eylül tarihli haberine göre, Dubai Finans Departmanı (DoF) Blockchain tabanlı bir ödeme sistemi başlatmak için Smart Dubai Office (SDO) ile ortaklık kurdu.

“Ödeme Barışı ve Anlaşması” olarak adlandırılan yeni platformun 23 Eylül Pazar günü resmen başlatıldığı açıklandı. Bu platformun Dubai Polisi, Yollar ve Ulaştırma Dairesi (RTA) ve Dubai Sağlık Otoritesi (DHA) gibi devlet kurumlarına yönelik olduğu da ifade edildi.

Zawya’ya göre şu anda Dubai hükümeti içerisindeki transfer işlemleri mevcut koşullarda neredeyse 45 günü buluyor. Dolayısıyla Dubai Finans Departmanı ve Smart Dubai Office, platformun daha doğru ve şeffaf bir ödeme sistemi sunmasının yanı sıra hükümet yapıları arasında gerçek zamanlı ödemelerin yapılabilmesini de amaçlıyor.

Ayrıca yeni sistem için toplamda beş milyondan fazla test gerçekleştirildiği açıklandı. Bu testlerin içinde “Dubai Elektrik ve Su Kurumu” ve “Bilgi ve İnsani Gelişme Kurumu” da bulunuyor.

Bununla beraber SDO Genel Müdürü Dr. Aisha Bin Bishr Blockchain teknolojisi için, “Gelişmekte olan teknolojilerin içinde Blockchain teknolojisi en ümit vericisi.” açıklamasını yapıyor.

SDO grubunun 2017 yılında birçok başarı elde ettiğini söyleyebiliriz. Öncelikle Barcelona’daki Akıllı Şehirler Expo ve Dünya Kongresi’nde yüksek onur ödülünü kazandı. Ardından Dubai Blockchain Stratejileri’nde 308 farklı takım arasından Şehir Proje Ödülü’nü kazanan takım oldu.

Öte yandan Akıllı Şehir Projesi, BAE Başkan Yardımcısı ve Dubai Emirliği Yöneticisi Şeyh Mohammed bin Rashid tarafından 2013 yılında tanıtılmıştı. Hükümetin yaptığı açıklamaya göre özel sektör ve kurumsal ortaklar tarafından desteklenen bu projenin amacı; hükümet kurumları, hane halkı ve turistler arasındaki işbirliği için akıllı bir ekosistem sağlamak…

Ayrıca Smart Dubai, Blockchain teknolojisi gibi gelişmekte olan teknolojileri kullanmayı amaçlayan devlet destekli tek proje de değil.

2018 Nisan ayında Dubai bu teknolojiyi benimseme konusunda küresel liderliği elde edebilmek amacıyla “UAE Blockchain Strategy 2021” projesini başlattı. Temmuz ayında da Dubai Uluslararası Finans Merkezi “Blockchain Mahkemesi” geliştirmek için Smart Dubai ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar