X


Dogecoin (DOGE) Fiyatı – Dogecoin Kaç TL?

13:47
7 Aralık 2020

Kripto para birimlerinin fiyatları yükselmeye başladığından bu yana yeni coin’lerin yanı sıra eski kripto para birimlerinin de popülaritesi yeniden artmaya başladı. DOGE coin de yeniden popülerlik kazanan kripto para birimleri arasında yer alıyor.

DOGE coin piyasaya sürüldüğünden bu yana takip edilen ve fiyat grafikleri yakından incelenen kripto para birimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Dogecoin Fiyatı Kaç TL?

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,0258 TL’den işlem görüyor. Her ne kadar bir yükseliş yaşanıyor olsa da Dogecoin tüm zamanların rekor seviyesinin oldukça altında işlem görüyor. DOGE 7 Ocak 2018 tarihinde boğa piyasasının etkisiyle 0,1469 TL ile rekor seviyeye ulaşmıştı. Bu noktada Dogecoin’in 7 Mayıs 2015’te 0,0006 TL ile dip seviyeyi gördüğünü belirtmekte de fayda var.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aslında DOGE, ilk başlarda şaka amaçlı piyasaya sürülmüş bir kripto para birimiydi. Açık kaynaklı dijital para birimi, Portland, Oregon’dan Billy Markus ve Avustralya, Sidney’den Jackson Palmer tarafından oluşturuldu ve Aralık 2013’te Litecoin‘in bir fork’u olarak piyasaya sürüldü.

Dogecoin’in yaratıcıları, DOGE’u daha fazla çekiciliği olan eğlenceli bir kripto para birimi olarak tasarladı. Ancak sonrasında DOGE benimsendi ve ilerlemesine devam etti. Hatta Tesla CEO’su Elon Musk da sosyal medyada Dogecoin‘in en sevdiği kripto para olduğuna açıklamalarda bulundu.

Öte yandan Dogecoin, Bitcoin’in proof-of-work protokolünden birkaç yönden farklıdır ve bunlardan biri Scrypt teknolojisidir. Altcoin’in ayrıca 1 dakikalık bir blok süresi bulunuyor ve toplam arz sınırlandırılması bulunmuyor. Bir Doge madencisi, dijital para birimini Windows, Mac veya Linux’ta ve bir GPU ile madencilik yapabilir. 2014 itibariyle süreçler birleştiridiğinden bu yana aynı Dogecoin madenciliği sürecinde Litecoin de elde edilebiliyor.

Dogecoin Fiyat Grafiği

Dogecoin fiyat grafiğinin de diğer kripto para birimleri gibi volatil olduğu görülüyor. Dogecoin ilk piyasaya sürüldüğünde 90 milyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti. Günümüzde ise Dogecoin’in piyasa değerinin 393 milyon dolara ulaştığı görülüyor. Dolayısıyla her ne kadar fiyatta çok fazla volatilite olsa da piyasa değerinin arttığı ifade edilebilir.

Bunlara ek olarak şu anda piyasada 127.444.226.486 DOGE olduğunu ve herhangi bir sınrılama olmadığı için piyasa hacminin de aynı olduğunu belirtmekte fayda var. DOGE coin şu anda mevcut verilerle piyasa hacmi bakımından CoinMarketCap verilerine göre en büyük 48. kripto para olarak listede yer alıyor.

Dogecoin Ne Kadar?

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,0033 dolar ile işlem gören DOGE coin’in son zamanlarda yaşanan yükseliş hareketleri ile ivme kazandığı söylenebilir. DOGE, fiyat grafiği ile en çok dikkat çeken kripto paralar içinde yer alıyor. Çünkü özellikle Bitcoin karşısındaki fiyat hareketleri diğer kripto paralardan ayrılıyor.

Ayrıca DOGE coin’in 24 saatlik işlem hacminin de oldukça iyi olduğu ifade edilebilir. Son 24 saatte 45.514.873 dolarlık işlem hacmi bulunan kripto para birimi her ne kadar bir şaka coin’i olarak üretilmiş olsa da çok uzun zamandır yoluna devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar