X


Ethereum (ETH) Fiyatı İçin Umut Veren Gelişme!

Ethereum fiyatı için yeni bir gelişme görüldü.
15:41
7 Aralık 2020

Ethereum (ETH) bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 597 dolardan işlem görüyor. Bundan birkaç hafta önce 680 dolar seviyesine kadar çıkan ETH’nin bir anda 480 dolar bandına kadar düşmesi ise yatırımcılarda ciddi bir panik yaratmıştı.

Ethereum Rekora Doymuyor

ETH fiyatı ise 480 dolardan yeniden 595 dolar seviyelerine kadar çıkarak en azından rallinin şu an tehlikede olmadığını gösterdi. Bunun yanı sıra önemli bir gelişme de yatırımcılara yükseliş konusunda umut vermekte.

Ethereum’un “realize edilmiş fiyatı”, iki yılın en yüksek seviyesi olan 287 dolara kadar çıktı. Glassnode verilerine göre bu aslında Ethereum için bir rekor. Daha önce kırılan rekorun 287,08 dolar olduğu biliniyor. Ethereum’un realize edilen fiyatı ise geçtiğimiz haftadan beri %11,7 artarak yükselmeye devam etti. Peki realize edilen fiyat ne anlama geliyor?

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Realize Edilen Fiyat Nedir?

Realize edilen fiyat aslında bir kripto para biriminin borsalardaki mevcut ve anlık fiyatı anlamına gelmiyor. Bu ifade aktif olarak kullanılan coinlerin değerini karşılamakta. İlk olarak Coin Metrics tarafından ortaya atılan terim, özellikle bir kripto paranın değerini belirlemek için kullanılmakta. Realize edilen fiyatı belirlemek için kaybedilen (yanlış adrese gönderilen, donanım cüzdanında erişimi kaybedilen vb.) kripto paralar buna dahil edilmiyor.

Realize edilen fiyatı bulmak için kaybedilen ve ulaşılamayan kripto para miktarı denklemden çıkartılıyor ve bunun devamında toplam hacim hesaplanıyor. Daha sonra toplam hacim sirkülasyondaki “gerçek” ETH miktarı ile bölünerek realize edilen fiyat bulunuyor. Aslında Ethereum’un rekor kırdığı tek gelişme bu değil.

Ethereum Ağı Çok Aktif

Ethereum ağındaki aktif cüzdan adreslerinin sayısı da geçtiğimiz hafta yeni bir rekor kırmıştı. İçerisinde 1’den fazla ETH bulunduran cüzdanların sayısında görülen artış, kesinlikle bireysel yatırımcıların ilgisini ve alış baskısını temsil ediyor. ETH fiyatı da bu alış baskısı ile bir süre sonra yaşadığı düşüşü toparladı ve geçtiğimiz hafta %7 artış elde etti.

Normalde diğer altcoinler tamamen Bitcoin’in fiyat hareketine bağlı olsa da Ethereum aynı zamanda DeFi ekosisteminden de güç almakta ve buna göre de hareket etmekte. DeFi sektörü Eylül 2020 tarihinde yaşanan sert düşüşten sonra yeniden hareketlendi ve şu an için yükselişi ile ETH’ye hacim sağlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar