X


Dogecoin, Çin’in Kripto Yasağının Ardından Yüzde 10 Düştü! Bu Şaka Coin’lerde Kayıplar Büyük

Çin'in kripto yasağı şaka para birimlerini vurdu. Dogecoin ve diğer şaka coin'lerde sert düşüşler yaşandı.
18:41
24 Eylül 2021
Dogecoin, Çin'in Kripto Yasağının Ardından Yüzde 10 Düştü! Bu Şaka Coin'lerde Kayıplar Büyük

En büyük şaka kripto para birimi Dogecoin‘in fiyatı, Çin’in kripto para birimlerine yönelik yaptığı açıklamanın ardından sert bir şekilde düşüşe geçti.

Çin’in Açıklamasının Ardından Dogecoin Yaklaşık %10 Düştü

Çin merkez bankası tarafından gün içerisinde yapılan bir açıklama gündeme bomba gibi düştü ve kripto para piyasasında sert düşüşlere neden oldu. Çin merkez banksı, ülkede tüm kripto işlemlerinin ve hizmetlerinin yasa dışı olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

Çin Halk Bankası (PBOC) adlı merkez bankası, yasağın, offshore kuruluşlar tarafından sunulan türev alım satım ve takas hizmetleri gibi faaliyetleri kapsadığını açıkladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Açıklamanın hemen ardından, yatırımcılar panik satışı yaparken birçok kripto para biriminin fiyatında keskin bir düşüş yaşandı. Popüler şaka kripto para birimi Dogecoin fiyatı ise açıklamanın ardından neredeyse %10 düştü.

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Dogecoin’in fiyatı açıklamadan önce 0.222 dolar civarında hareket ederken, sonrasında keskin bir şekilde düşüş başlatarak 0.196 dolara kadar geriledi.

Son düşüşün ardından DOGE, fiyatı yeniden toparlandı ve 0.2091 dolar seviyesine kadar yükseldi.

DOGE İçin Kötü Bir Ay

Eylül ayı Dogecoin için oldukça kötü bir ay oldu, çünkü popüler şaka coin son bir ayda %36’nın üzerinde değer kaybına yol açan birçok düşüş yaşadı.

Aşağıdaki grafik, bu dönemde DOGE’nin fiyatının nasıl değiştiğini göstermektedir:

Bu dönemde, kripto para piyasa değeri açısından 10 numaralı kripto para birimine düştüğü için DOGE de önemli ticaret hacmi kaybetti.

Ayrıca Dogecoin’in piyasa değeri 26 milyar dolara düştü. Bu rakam 11. en büyük kripto para biriminden 11 milyar dolar geride olsa da, Dogecoin bu şekilde düşmeye devam ederse DOGE’nin ilk 10 listesindeki yeri hala tehlikede olabilir.

Diğer Şaka Coin’lerde Durum Ne?

Çin’in kripto para birimlerine yönelik yaptığı son açıklamanın ardından piyasa genel olarak sert bir düşüş yaşadı. Öyle ki Bitcoin 41.000 dolar’ın altına gerilerken şaka kripto para birimlerinde de büyük düşüşler yaşandı.

Öyle ki bir diğer popüler şaka kripto para birimi Shiba Inu (SHIBA), gün içerisinde sert şekilde düşüşe geçti ve %11’lik bir değer kaybı yaşadı. SHIB düşüşten hemen önce 0.0000076 dolar bandında işlem görürken açıklamanın ardından 0.0000067 dolara kadar geriledi.

İçeriğin hazırlandığı an itibarıyla SHIB, CoinMarketCap verilerine göre 0.0000071 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Öte yandan, Dogecoin topluluğu tarafından piyasaya sürülen Baby Doge Coin’de (BabyDoge) düşüşten büyük ölçüde etkilenen şaka para birimi oldu. BabyDoge, sabah saatlerinde 0.00000000066 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Ancak Çin’den gelen açıklama BabyDoge’de büyük kayıplara neden oldu.

Öyle ki BabyDoge fiyatı 0.00000000058 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu Baby Doge Coin‘de %10’un üzerinde bir düşüşü işaret ediyor. Ayrıca içeriğin kaleme alındığı an itibarıyla CMC verilerine göre son 24 saatte %8.35 düşüş yaşayan şaka para birimi şu anda 0.000000000622 dolar bandında işlem görmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar