X


Tarih Tekerrür Etti: Bitcoin’de Yeni ATH Kapıda mı?

Çin'in 2017'de yaptığı yasaklama Bitcoin'in 20.000 dolarlık ATH'a ulaşması ile sonuçlandı. Çin'in son yasaklaması benzer bir durumu beraberinde getirebilir mi?
19:56
24 Eylül 2021
Tarih Tekerrür Etti: Bitcoin'de Yeni ATH Kapıda mı?

Çin’in kripto para yasakları ile ilgili yaptığı yeni açıklama ile kripto para piyasası kana bulandı. Öyle ki Bitcoin (BTC), sert bir düşüş başlattı ve 40.000 dolarlık önemli bir destek seviyesini test etti.

2017’nin Bir Tekrarı Mı?

CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre, lider kripto para birimi Bitcoin gün içerisinde %8’lik bir düşüş ile birlikte Binance borsasında 40.675 dolarlık dip seviyeye ulaştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca Çin’in “kripto para birimi yasağı” aslında Çin Halk Bankası’nın dört yıl boyunca yürürlükte olan mevcut kısıtlamalarının bir tekrarı olabilir.

2017 yılı, kripto para piyasası için büyük anlam ifade ediyor. Öyle ki 2017 yılının Eylül ayında Çin’in Bitcoin’i yasaklama duyurusu lider kripto para biriminde büyük bir düşüşe neden olmuştu. Ancak bu düşüşün ardından Bitcoin’de önemli gelişmeler yaşandı.

En büyük kripto para birimi 2017’deki düşüşten sadece haftalar sonra yeniden eski seviyesine ulaştı. Bitcoin eski seviyesine ulaşmasından sadece 3 ay sonra 20.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

Kripto para piyasasındaki son düşüş hakkında açıklamalarda bulunan ünlü kripto analisti ve trader Rekt Capital, düşüş sırasında satış yapmanın piyasaya yeni girenlerin deneyimsizliğinden kaynaklandığını belirtti.

“Bir süredir piyasada olan BTC yatırımcıları, Çin’den fud’un birçok farklı yinelemesini duydular. Ancak bu durumlardan en çok etkilenenler piyasaya yeni girmiş deneyimsiz yatırımcılarıdır. Panik satışları düşüşü körükleyen şeydir.”

Bitcoin Güncel Durum

Çin’in bu son kripto hamlesi, Twitter‘ın Lightning Network bahşişini başlatmasından kaynaklanan artışlar da dahil olmak üzere piyasadaki son birkaç günlük kazançları da sildi.

Ancak spot piyasa kompozisyonuna bakacak olursak, satışın destek üzerinde çok az etkisi olduğu açık bir şekilde görülüyor. Ayrıca Bitcoin grafiğine bakıldığında 38.000 dolar civarında güçlü bir destek yer alıyor. Ek olarak Eylül ayı için minimum aylık kapanış fiyatı hala 43.000 dolar seviyesinde yer alıyor.

Lider kripto para birimi BTC içeriğin kaleme alındığı an itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatte %3.89’luk bir düşüş kaydetti. Bitcoin şu anda yönünü yukarıya çevirmiş olsa da 42.185 dolar seviyesine işlem görmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar