X


Dogecoin Arzının %68’lik Kısmı 100 Cüzdanda Toplandı

Coin Metrics araştırmasına göre, Dogecoin arzının %68'ini sadece 100 cüzdan oluşturuyor.
18:48
17 Şubat 2021

Coin Metrics araştırmasına göre, Dogecoin arzının %68’ini oluşturan kısım 100 cüzdanda toplanıyor. Bu araştırma Elon Musk’ın iddiaların doğruluyor.

Yatırımcılar, fiyatı desteklemek için son günlerin en popüler kripto para birimi Dogecoin’e yoğun ilgi gösterdi. Ancak Coin Metrics verilerine göre arz büyük ölçüde balinalar lehine yoğunlaşıyor. En büyük ilk 100 cüzdan, dolaşımdaki 128 milyar Dogecoin’in %68’ini elinde bulunduruyor.

Elon Musk’tan Dogecoin’e Tam Destek

Elon Musk, son günlerde kripto para sektöründe manşetleri süslüyor. Musk, geçtiğimiz günlerde bir dizi tweet ile bu merkezileşmeye değindi. 15 Şubat tarihli tweet’inde Musk, söz konusu balinaların varlıklarını satması durumunda Dogecoin’e tam destek vereceğini açıklamıştı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Diğer bir açıdan, en yüklü cüzdanların %1 lik kısmı toplam arzın %94’ünü barındırıyor. Buna rağmen, 2,7 milyondan fazla adres elinde en az 1 Dogecoin bulunduruyor. Bu bağlamda, Musk’ın iddialarının doğruluk payı var. Veriler kesinlikle doğruluyor ve yatırımcılar endişeli. Dogecoin tweet’lerden bu yana yaklaşık %20 üzerinde değer kaybetti. Musk’ın bu konu hakkında doğrudan bir etkisi olup olmadığı tartışılıyor. Hatta bazıları Doge’nin toplu miktarda satın alınmasından Elon Musk’ı sorumlu tutuyor. Ek olarak, Dogecoin güncel fiyatı 0,052 dolar seviyelerinde.

Twitter’ın Dogecoin Yatırımcısına Etkisi

Dogecoin üzerinden sürekli tweet atılması, popüler kripto para biriminin ATH yapmasını sağlamıştı. Ancak beklenilmeyen derecede yüksek Dogecoin arzı, bağıl olarak popüler kripto para biriminin daha yükseklere ulaşmasını engelliyor. Doge hakkında bilgisi olmayan yatırımcılar bile kâr elde etme amacıyla Doge satın alıyor.

Elon Musk, şaka yollu Dogecoin CEO’su ilan edilmişti. Musk, aynı zamanda Doge için birçok kez “meme coin” olarak bahsetmişti. Musk’ın Twitter üzerinden yorumları, Doge fiyatında artış trendi seyretmesini sağlıyor. Bilinçsiz yatırımcı kitlesi Musk’ın tweet’lerine sanıldığından fazla güveniyor. Ancak Musk ilgisi, uzun vadede bazı kripto para birimlerine zarar verebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar