reklamı kapat

Dev Şirketlerin Kripto Toplantısı! Kapalı Kapılar Ardında Ne Konuşuldu?

Dünyanın en büyük ikinci menkul kıymet borsası Nasdaq kripto paraları konu alan gizli bir toplantı düzenledi. Peki toplantıda ne konuşuldu?
14:00
28 Temmuz 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto paraların toplam piyasa değerinin milyar dolarlarla ifade edilmesine rağmen bu konudaki düzenleyici boşluk sürüyor. Uluslararası düzenleyici kuruluşlar gelişimini sürdüren bu piyasa hakkında halen karmaşık görüşlere sahip. Mevcut finansal sisteme mensup kuruluşlar kriptolara genellikle mesafeli yaklaşsa da Nasdaq aksi yönde hareket ediyor.

Dünyanın en büyük ikinci menkul kıymetler borsası Nasdaq kripto para piyasasının onaylanmasını konu alan özel bir toplantı gerçekleştirdi. Kripto paraların yasal hale getirilmesine yönelik atılacak adımların tartışıldığı toplantıya birçok firma temsilcisinin de katıldığı belirtiliyor.

Uluslararası düzenleyici kuruluşlar dolandırıcılık, siber suçlar ya da yüksek finansal risk gibi nedenleri ileri sürerek kripto paralara daima mesafeyle yaklaşmıştı. Sonuç olarak da piyasada düzenleyici bir boşluğun oluştuğuna şahit oluyoruz. Nasdaq’ın bu hamlesi tüm kripto severleri heyecanlandırdı.

Bloomberg’e göre Nasdaq söz konusu toplantı iddialarını kabul etti ancak yorum yapmadı. Amerikan merkezli dev borsa Nasdaq konuyla yakından alakadar olduğu ifade edilen kişilere göre kapalı kapılar ardında kripto paraların küresel piyasaya entegre olmasının yollarını arıyor. Toplantıya katılan şirket temsilcileri kripto paraların halk arasındaki imajını geliştirmenin yöntemlerini araştırıyor. Katılımcılar arasında küresel sektörün önde gelen firmalarını da bulunduğu belirtildi. Ayrıca Gemini Borsası’nın sahibi Winlevoss kardeşlerin de toplantıda yerini aldığı ifade ediliyor. Winklevoss kardeşlerin SEC’e yaptıkları Bitcoin ETF başvurusu geçtiğimiz günlerde reddedilmişti.

Nasdaq ve Gemini yetkilerine ulaşarak daha detaylı bilgi edinmek isteyen Bloomberg ne yazık ki eli boş döndü. Toplantı sonucunda hangi kararların alındığı ise büyük bir merak konusu. Gemini’den de konuya yönelik herhangi bir yorumun gelmediğini görüyoruz.

İsmi belirtilemeyen ve toplantıya katıldığı iddia edilen birinin iddialarına göre toplantıda tartışılanlar şu şekilde: Kripto para düzenlenmesinin geleceği ve kripto varlıkların gelişimini araştırma araçları. Aynı kişiye göre bu toplantı sadece başlangıç. Katılımcıların konu hakkında sürekli diyalog halinde olacağı belirtiliyor.

Nasdaq’ın geçmişte de kripto paralara yönelik olumlu adımları bulunuyor. Şirketin CEO’su Adena Friedman kripto paraların geleceğe damga vuracağını ifade etmişti. Friedman’ın kripto düzenlemelerini de savunduğu biliniyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.