X

Dev Şirket Kripto Paralarla İlgili Çalışmasını Yayınladı!

Kripto paralar 2022 yılında daha fazla işletme tarafından kabul edilebilir.
19:48
12 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yıl kripto para ekosistemine ciddi kurumsal girişler oldu. El Salvador Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olma ayrıcalığını yaşadı. Daha fazlasının bu yıl yaşanması bekleniyor. Visa kısa süre önce yayınladığı ankette bu beklentiyi destekledi. Ayrıca 4,2 Trilyon dolarlık finans şirketi Fidelity en az bir ülkenin daha bu yıl Bitcoin’i benimseyeceğini düşünüyor.

Visa Kripto Para Raporu

Ödeme devi Visa tarafından yayınlanan yeni bir ankete göre, küçük işletmelerin %25’inden fazlası bu yıl bir ödeme şekli olarak kripto para birimleri eklemeyi planlıyor. Şirket, dokuz ülkeden 2.250 küçük ölçekli işletme sahibiyle anket yaptı. Brezilya, Singapur ve diğer bazı ülkelerdeki işletme sahiplerinin neredeyse üçte biri kripto para ödemeleri eklemeye istekli.

Tam tersine, Kanada’dan yanıt verenlerin yalnızca %8’i müşterilerinin kripto para birimleriyle ödeme yapmasına izin vereceklerini söyledi. Ankete katılan işletme sahiplerinin %19’u 2022’de kripto para birimleri için destek ekleyeceğini iddia ediyor.

Kripto para birimleri geçen yıl genel kabul açısından büyük ilerlemeler kaydetti, ancak birçok işletme sahibi aşırı oynaklık ve düzenleyici endişeler nedeniyle hala bunları kabul etmekte tereddüt ediyor. Kriptoyu kabul edenler, genellikle BitPay ve diğer ödeme işlemcilerinin yardımıyla onu hemen itibari para birimine dönüştürürler.

Kripto Paralarla Alışveriş

Geçen yıl, sinema zinciri AMC, Bitcoin ve birkaç altcoini kabul etmeye başladı. Ancak CEO Adam Aron geçtiğimiz günlerde bilançosunda kripto para tutmayacağını doğruladı. Geçen yıl PayPal, işletmeler için kriptoyu anında ABD dolarına dönüştürmeye izin veren bir kripto para birimi ödeme çözümü sundu. Önde gelen araba üreticisi Tesla, Mayıs ayında Bitcoin’i kabul etmeye başladı, ancak daha sonra iklimle ilgili endişeler nedeniyle ödemeleri askıya aldı.

Kripto paralarla alışveriş konusu dünyada yaygınlaşıyor. Ancak fiyat volatilitesi işletme sahipleri tarafından halen risk olarak görülüyor. El Salvador’da Bitcoin kabul eden işletmeler dahil neredeyse tamamı aldıkları ödemeleri anlık olarak nakde dönüştürüyor. Hatta Mozilla’ya yapılan bağışlar bile bu şekilde dönüştürülüyor ve bu yüzden destekçiler duruma tepki gösteriyor.

Ülkemizde ise halen kripto paralarla alışveriş yapmak yasak ve işletmelerin kripto para kabul etmesine izin verilmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar