X


Dev Platformun BTC Vadeli İşlemleri Başlatacağı İddia Ediliyor

Gündeme gelen iddialara göre dev kripto para platformu Bakkt önümüzdeki ay BTC vadeli işlemleri başlatacak.
07:00
26 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

The Intercontinental Borsa (ICE) tarafından hayata geçirilen kripto para platformu Bakkt bugün ileri sürülen iddialarla gündemde kendine yer buldu. İddialara göre platform kendi Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmak için ABD’li düzenleyicilerden önümüzdeki haftalarda onay alacak. Henüz doğruluğu onaylanmayan bu iddiayı The Block adlı bir teknoloji yayın organı 25 Ekim Perşembe günü duyurdu.

Bakkt platformu kurumsal yatırımcılar için “düzenlenmiş bir kripto para ekosistemi” meydana getirmeyi hedefliyor. Platformun kendi vadeli işlem ürünlerini başlatma planlarına sahip olduğu daha önceden doğrulanmıştı. Ancak yeni iddianın doğru olması halinde mevcut durum birkaç adım daha ileriye gideceğe benziyor.

İddialarda ifade edildiği gibi ABD’li finansal düzenleyiciler ICE’nin Bakkt platformuna Bitcoin günlük vadeli işlem sözleşmeleri için onay verdiyse, platformun bu işlemlere önümüzdeki ayın ilk haftasında başlayacağı ifade ediliyor. İddiaları ileri süren The Block tüm bunlara kaynak olarak “durum hakkında doğrudan bilgi sahibi” olduğu ifade edilen isimsiz bir kaynağı gösteriyor. İddiaların kaynağına göre Chicago merkezli işlem platformu DV Trading Bakkt’ın çıkaracağı ürünleri işleme alacak.

Tarihteki ilk Bitcoin vadeli işlemleri Chicago Opsiyon Borsası Kurulu (CBOE) ve Chicago Ticaret Borsası (CME) tarafından geçtiğimiz yılın aralık ayında başlatılmıştı. Bu finansal araçların kullanıma açılmasının ardından kripto para piyasası hızlı bir yükselişin içerisine girmişti. Bu durum çoğu uzmanın BTC vadeli işlemlerini sert bir şekilde eleştirmesiyle sonuçlanmıştı. Bakkt platformu hakkında gündeme getirilen iddiaların doğru olup olmadığı, doğruysa bu durumun piyasayı nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar