X


Dev Kripto Para Borsası WazirX’e Soruşturma Şoku! CEO, İddiaları Yanıtladı!

Medyaya yansıyan son bilgilere göre 390 milyon dolarlık bir işlemin ardından WazirX soruşturma altına alındı. 
17:56
11 Haziran 2021

Hindistan’ın İcra İdaresi (ED), ülkenin en büyük kripto para borsalarından biri olan WazirX’e kara para aklama ile ilgili soruşturma başlattı. Medyaya yansıyan son bilgilere göre 390 milyon dolarlık bir işlemin ardından WazirX soruşturma altına alındı.

Moneycontrol’un haberine göre WazirX’e karşı yürütülen soruşturma, Çinli vatandaşların sahibi olduğu şans oyunları şirketleri aracılığıyla kara para aklamada daha büyük bir operasyonu barındırıyor.

WazirX ve Binance Kara Para Aklama ile Suçlanıyor

Soruşturmaya göre şüpheliler yaklaşık 7.9 milyon doları akladı. Hinditan rupileri önce Tether’a dönüştürüldü ve daha sonra Binance borsasına transfer edildi. Bununla birlikte bir diğer iddiaya göre Binance borsasında WazirX’e 123 milyon dolar değerinde kripto para aktarıldı. Ardından 196 milyon dolarlık kripto para Binance’e geri gönderildi. Üstelik istihbarata göre bu işlemlerin hiçbiri denetim için blok zincirinde mevcut değil.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

WazirX’in güvenlik önlemlerini ihlal ederek güvensiz bir ortam oluşturduğunu savunan ED, bu stratejinin borsayı kripto para aklamak isteyenler için bir sığınak haline getirdiğini aktardı.

WazirX’e yönelik soruşturma; Bitfinex, KuCoin ve Kraken’in Hint pazarına girmek üzere olduğu haberlerinin ortasında geldi. Bununla birlikte daha önce Kanada’nın düzenleyici kurumu KuCoin’i menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlamıştı.

WazirX Ceo’sunun Açıklamaları

Bu iddiaların üzerine WazirX CEO’su Nischal Shetty, ED tarafından bahsi geçen bildirinin tarafına ulaşmadığını açıkladı. Bununla birlikte WazirX’in gerekli kurallara uygun operasyonlar yürüttüğünü belirtti. Belirtilen iddiaları reddeden CEO, WazirX’in KYC zorunluluğunu ve AML protokollerini uyguladığını hatırlattı.

WazirX operasyonlarının titizlikle takip edildiğini aktaran Shetty, soruşturmanın resmiyet kazanmasıyla ED ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacağını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar