X


Dev Borsa FTX, 2 Milyar Dolarlık Girişim Birimi Olan FTX Ventures’i Duyurdu

FTX, kripto yatırımcıları için özel piyasaya milyarlarca dolar taze sermaye aktararak yeni bir risk sermayesi birimi başlattı.
16:30
14 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dev kripto para borsası FTX, yeni bir girişim birimi olan FTX Ventures’i başlattı. Borsa operatörü, yeni fon için 2 milyar dolarlık miktar ayırdı. Ayrıca Lightspeed’in eski ortağı Amy Wu, yeni fonun başına getirildi.

FTX Ventures Açıklandı

Sam Bankman-Fried’ın kurucusu olduğu FTX, kripto yatırımcıları için özel piyasaya milyarlarca dolar taze sermaye aktararak yeni bir risk sermayesi birimi başlattı. Kardeş şirleti Alameda ile birlikte uzun süredir yatırımlar yapan FTX, bir basın açıklamasında FTX Ventures’ın sosyal, oyun, fintech, yazılım ve sağlık alanlarında geniş bir yatırım yetkisiyle küresel blok zinciri ve web3’ü benimsenmesini ilerletmeyi hedeflediği bildirildi.

FTX girişim fonu için 2 milyar dolar ayrıdı Ayrıca yeni iş birimi ve fonu yönetmesi için 10 milyar dolarlık risk sermayesi şirketi Lightspeed’in eski ortağı Amy Wu’yu birimin başlına getirdi. The Block ile yaptığı röportajda Wu, fonun kripto pazarındaki şirketlere stratejik ve önemli yatırımlar yapacağını aktardı.

Kripto Benimsenmesi İçin Atılan Adımlar

FTX ile birlikte geçtiğimiz yıl Binance, 1 milyar dolarlık bir girişim fonu başlaşmıştı. Blok zinciri geliştirme fonları bu alandaki geliştiricileri, teşviklerle desteklemeyi amaçlıyor. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Blockchain adımı ile FTX’i de önüne katmış gözüküyor. Mayıs 2019’da kurulan FTX, kısa sürede büyük işler başararak önde gelen kripto para borsalarından biri olmayı başardı.

2021’de kripto alanına odaklanan 1.700’den fazla risk sermayesi anlaşması gerekleşti. Başlangıçlar, projeler ve protokoller 25.1 milyar dolarlık finansman sağladı. Paradigm ve a16z dahil olmak üzere birçok girişim şirketi geçtiğimiz yıl multi milyarlık yeni girişim fonları başlattı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar