X


Dev Alışveriş Sitesi Overstock Blockchain Platformu Üzerinden Hisse Senedi Satışına Başlıyor

18:00
23 Mart 2016

Dünya devi online alışveriş sitesi Overstock, bu yıl 41.’si düzenlenen Uluslararası Gelecek Endüstrisi Konferansı’nda (International Futures Industry) şirket hisselerini tQ blockchain platformu üzerinden kamu oyuyla paylaşacağını duyurdu.

Overstock mevcut hisse satışı için Nasdaq gibi geleneksel borsaların yanında tQ da kullanacak. Şirket hisse işlemlerinde daha şeffaf ve güvenilir olmak için blockchain teknolojisini kullanıyor.

Bu konferanstan sonra Overstock’un kripto para Grup Genel Müdürü Judd Bagley, Overstock’un Temmuz 2015’te 5 milyon dolarlık kripto para ile gerçekleşen satışlarına dikkat çekerek Coindesk’e konu ile ilgili şunları söyledi:

”Bu teknoloji defalarca güvenilirliğini ispatladı. Bu işi hayata geçirmek için yatırımcılar üzerinde güveni sağlamak yetecektir.”

patrick-byrneProjenin güvenilirliğini kanıtlamak için öncelikle toplamda 25 milyon hissenin 1 milyonu blockchain üzerinden satış için denenmiş ve sistemin kusursuz işlendiği test edilmiştir.

Overstock’ta blockchain temelli hisse kullanılması özellikle Fintech piyasalarında önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Bu teknolojiyle oluşturulan merkezi hisse senedi borsaları ile merkezi olmayan blockchain temelli sistemler birbirleriyle entegre olacak.

İlk kez Ağustos 2015’te açılan tQ Blockchain Platformunun, dijital olarak hisse senedi alım satım işlemlerinde devrim yapacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar