X

Deflasyonist Kriz Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Bitcoin tarihinin en önemli sınavlarından birine hazırlanıyor.
17:56
15 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Cathie Wood ve diğerleri deflasyonist bir krizin geleceğini tahmin ediyor. O zaman neden Bitcoin’in yükseleceğine dair tahminlerde bulunuyorlar? Deflasyonist bir ekonomik durumda, genel olarak hisse senedi yatırımları büyük ölçüde düşecek, BTC neden bir istisna olacak? Bugün gündemimiz tam olarak bu, önümüzdeki dönemde deflasyonist ekonomi kavramını daha çok duyacağız.

Deflasyonist Kriz ve Bitcoin (BTC)

BTC genellikle enflasyona/hiper enflasyona karşı en iyi koruma olarak savunuluyor. Doların değerinin güçleneceği deflasyonda BTC’nin de düşmesi gerekiyor. Peki Cathie neden hem doların değerleneceğini yani deflasyon yaşanacağını hem de Bitcoin’in yükseleceğini savunabiliyor?

Gen66 takma adını kullanan Redditör insanlara bunu soruyor. Bitcoin ve DXY (dolar endeksi) ters yönde hareket ediyor. Bunu gözlerinizle görmek için 26 Ocak tarihinde yapılacak olan FED açıklamalarını takip edin. Eğer açıklamalar dolar endeksini yukarı taşıyorsa BTC düşecektir. Tam tersi olursa Bitcoin yükselir. Defalarca yaşadığımız bu senaryo Cathie Wood gibi finans kurtlarının gözünden mi kaçıyor?

Cathie Wood’un konuyla ilgili yakın zamanda Reuters’a konuştu:

“Ark Invest’in kurucusu ve CEO’su Cathie Wood, Bitcoin’in (BTC-USD) sonunda 500.000 doları aşacağına dair tahminini tekrarladı ve fiyatlarda son zamanlarda yaşanan COVID sonrası artışa rağmen uzun vadeli bir deflasyonist eğilim gördüğünü söyledi”.

Şimdi gelelim asıl soruya, Bitcoin nasıl etkilenecek?

Deflasyon Bitcoin (BTC)’ye Nasıl Etki Eder?

Popüler görüş kısa vadede yaşadığımız gibi doların değerlendiği senaryoda BTC’nin düşeceği yönünde. Ancak Cathie ve onu takip eden çok sayıda öncü isim tam tersinin olacağını söylüyor. Onu destekleyenlere kulak verelim ve savunmalarını dinleyelim.

Kenneth1873 isimli kullanıcı Bitcoin’in bu senaryoda yükseleceğini düşünüyor ve şunları söylüyor:

Deflasyonist bir ortamda hükümetler, ekonomik büyümeyi teşvik etmek için sürekli olarak mali teşvikler (yani harcamalar) kullanacaklardır. Bu harcama için ödeyebileceğiniz çok fazla vergi olduğundan, hükümetler daha fazla borç almaya ve daha fazla para basmaya devam edecek. Sonunda borç verenler artık hükümetlere borç vermiyor. Yatırımcılar değerini koruyan bir şeye yönelir. Değerini koruyan en başarılı yatırım aracı ise Bitcoin’dir”.

Başka bir deyişle, hükümetin, teknolojinin toplumumuz üzerindeki etkisinin doğal olarak deflasyonist etkisi ile mücadele etmek için parasal tabanı sürekli olarak büyütmesi gerekiyor. Bu durum devam eden parasal genişleme sayesinde Bitcoin’e yarayacak diyen çok fazla isim var.

Deflasyonist bir ekonomik durumda, genel olarak hisse senedi yatırımları büyük ölçüde azalır, ancak Bitcoin‘in deflasyonist bir para birimi olduğu için bir istisna olacağı düşünülüyor. Daha önce de söylediğimi gibi Bitcoin’in artık enflasyona karşı rüştünü ispat etme zamanı gelmiştir.

ABD tarihinde 1817 ile 1860 ve 1865 ile 1900 arasında olmak üzere birçok deflasyon dönemi olmuştur. ABD tarihindeki en dramatik deflasyon dönemi 1930 ile 1933 yılları arasında Büyük Buhran sırasında gerçekleşmiştir. Artık günümüzde bu denli büyük deflasyon dönemleri olmayacağını düşünenler de bulunuyor.

BTC, piyasa (kamu hisseleri, hisse senetleri) ve risk varlıkları ile olan ilişkisini çözmelidir. BTC (ve kripto piyasaları), kendisini ve uzun vadeli getiri profilini, enflasyonist ve deflasyonist ortamlarda değer kazanacak, dijital bir altın gibi hareket eden, karşıt bir hedge olarak tanımlayacaktır. En azından kripto para topluluğunun beklentisi bu yöndedir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar