X

Kripto Ekosisteminde Çok Önemli Gelişmeler Var: Ralli Başlayabilir Mi?

Popüler YouTube kanalı Altcoin Daily de kriptolar ile ilgili son haberleri derledi ve bu gelişmelerin yükseliş başlatacağını ifade ediyor. 
17:32
15 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para ekosistemi çok hareketli ve her geçen gün yeni gelişmeler oluyor. Popüler YouTube kanalı Altcoin Daily de kripto para birimleri ile ilgili son haberleri derledi ve bu haberlerin bir artış başlatabileceğini düşünüyor. Hadi bu haberlere bir göz atalım:

  • Tesla Dogecoin Kabul Ediyor: Geçtiğimiz haftanın en önemli haberleri arasında Tesla’nın Dogecoin ödemelerini kabul etmeye başlaması var. Geçen ayın başlarında, Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin DOGE ile bazı ürünleri satın alınabilir hale getireceğini dile getirmişti. Görünüşe göre firma vakit kaybetmeden bu kararı uygulamaya aldı. Bu haber ile birlikte DOGE fiyatı %20 gibi gözle görülür bir artış kaydetti.
  • En Çok Ziyaret Edilen 20 Finans Sitesinin 5’i Kriptolardan: Blockworks’un yapmış olduğu bir paylaşıma göre dünya üzerinde en çok ziyaret edilen 20 finans web sitesi sıralamasında kripto ekosisteminden de 5 web sitesi bulunuyor. Sıralamada CoinMarketcap ikinci olarak yer alırken Binance beşinci, CoinGecko dokuzuncu, Coinbase on beşinci ve OpenSea on yedinci sırada yer alıyor.

  • Ülkeler ve Merkez Bankalarının BTC Adımları: Fidelity en son 2021 trend raporunda, yönetim altındaki varlıklarda yaklaşık 5 trilyon olduğunu duyurdu. Analistlere göre şu anda Bitcoin’e yatırım yapan ülkeler ya da firmaların rakiplerinden bir adım önde olacağını düşünüyor. Ayrıca uzman isimler 2022 yılında BTC yatırımı yapan ülke ve firma sayısının da artacağının düşünüyor.
  • Madenciler Birikim Yapıyor: Elde edilen son verilere göre Bitcoin madencileri kazandıkları ödülleri satmıyor ve biriktiriyor. Bu da güçlü bir boğa sinyali olarak değerlendiriliyor. Analistler kripto para birimi ekosisteminin farklı bir paradigma dönemine girdiğini ve artışların gelebileceğini düşünüyor.
  • Polygon’un EIP-1559 Yükseltmesi: Polygon’un çok beklenen EIP 1559 yükseltmesinin önümüzdeki hafta ana ağda başlaması planlanıyor. Yaklaşan yükseltmenin Polygon topluluğu üzerinde geniş bir etkisi olması bekleniyor. Dolayısıyla Altcoin Daily’e göre bu fiyatın artabileceği şeklinde yorumlanabilir.
  • Kripto Para Yatırımları Artıyor: Kripto para ekosistemindeki yatırımlar artmaya devam ederken popüler bir isim olan Mark Cuban yeni yatırımlarının yüzde 80’ini kripto para birimlerine yaptığını açıkladı. Analistlere göre kripto paralardaki fırsatları görebilen kişiler gelecekte önemli bir avantaj elde edecekler.
  • Near Protocol’ün Web 3 Hamlesi: Near Protocol (NEAR), Web 3’ün benimsenmesini desteklemek için 150 milyon dolar fon topladı. Ethereum rakibi Near Protocol, üç dönemli sermaye ile Web3’ün benimsenmesi için fon topladı ve Adreson Horowitz, projeyi destekliyor.

  • FTX 2 Milyar Dolarlık Girişim Fonu Başlattı: Yapılan açıklamalara göre FTX, medya pazarlaması ve benimsenme gibi alanlarda kullanılmak üzere 2 milyar dolarlık bir girişim fonu başlattı.
  • NFT’ler ve Kripto Oyunları İvme Kazanıyor: NFT satışları ve blockchain oyunları, son düşüşe rağmen büyümeye devam ediyor. Bu durum tüm kripto para piyasasını etkilerken analsitler NFT satışları ve blockchain oyunlarının büyümeye devam edeceğini düşünüyor.

Tüm bu gelişmelerin bir ralli başlatıp başlatmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bazı uzman isimler artık kripto para piyasasının 4 yıllık döngülerden çıktığını ve 2-3 aylık döngülere girildiğini ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI