reklamı kapat

DeFi Sektöründe 2 Yeni Rekor Kırıldı: Bu Durum Ethereum’u Etkileyebilir

DeFi sektöründeki kullanıcı ve varlık sayısında yeni rekor kırıldı.
13:50
12 Haziran 2020

DeFi ya da merkeziyetsiz finans aslında toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum ile hayatımıza giren bir sektör ve alan. İlk başta çok az kişinin ilgi duyduğu ve bildiği bir alanken DeFi’ın şimdilerde yüz binlerce insan tarafından kullanıldığı görülüyor.

DeFi Sektörü Büyümeye Devam Ediyor

Geçtiğimiz yıla kıyasla bu yıl içerisinde DeFi tabanlı varlıkların sayısında tamı tamına 10 kat artış yaşandığı ve rekor kırıldığı belirtiliyor. Zerion DeFi projesinin kurucusu Evgeny Yurtaev konu hakkında paylaştığı grafikte yeni varlıkların sayısının geçtiğimiz ayda da neredeyse iki katı arttığını gösterdi.

Bu yükselişin inanılmaz gözüktüğünü ifade eden Yurtaev, sayının geçtiğimiz ay ilk defa 1.000’in üzerine çıktığını belirtti. Uniswap protokolü ise bunun %75’ine ev sahipliği yapıyor ve adeta sektörü domine ediyor. DeFi kullanıcılarının toplam sayısı ise 600.000’in üzerine çıkmış gibi gzöüküyor.

Mayıs ayında toplam DeFi kullanıcı sayısı 193.000’e ulaşmıştı ve 1 ay gibi kısa sürede bunun yeniden 600.000 kullanıcı seviyesine ulaşması oldukça etkileyici. 600.000’lik kullanıcı verisine DAI kullanıcılarının da dahil edildiği biliniyor. DeFi denilince akla gelen ilk kripto para projesinin ise Ethereum olduğu biliniyor.

DeFi ile birlikte 2020 yılının ilk aylarında önemli bir yükseliş elde etmiş olan Ethereum, durgun görünümünden yine bunda kırılacak bir rekor ile sıyrılmayı başarabilir. Yine de DeFi ekosisteminin geçtiğimiz aylarda yaşadığı sıkıntılar ETH’nin bunu kullanarak yükselmesini engellemiş olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.