X


DappRadar Yöneticisinden DeFi Yatırımcılarını Korkutan Açıklama! Yüzde 80’i Yok Olabilir

Ayı piyasası, DeFi uygulamalarının %80'ini yok edebilir.
13:00
26 Ocak 2022
DappRadar Yöneticisinden DeFi Yatırımcılarını Korkutan Açıklama! Yüzde 80'i Yok Olabilir
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir DappRadar yöneticisi, uzun süreli  bir ayı piyasasının, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının hayatta kalması üzerinde güçlü bir etkisi olabileceğini söyledi. Yönetici, ayı piyasasının bir yıl boyunca devam etmesi durumunda DeFi uygulamalarının %80’inin yok olabileceğini iddia etti.

DeFi Uygulamalarının %80’i Yok Olabilir

DApp veri platformu DappRadar, ayı piyasasının uzun bir süre devam etmesi durumunda DeFi alanındaki DApp’lerin %80’inin ortadan kalkabileceğini açıkladı. Bu zaman çerçevesini bir yıl olarak belirleyen platformdaki bir yönetici, ayı piyasasının özellikle DeFi alanı üzerinde etkili olduğunun altını çizdi.

DeFi sektörü’nün toplam kilitli değeri, kripto para piyasasında yaşanan son çöküşle birlikte kabaca 237 milyar dolardan 200 milyar doların biraz altına düştü. Öyle ki Aave ve MakerDAO gibi merkezi olmayan finans uygulamaları son zamanlarda zor bir süreçten geçiyor ve her iki varlık da TVL’de ağır düşüşler kaydediyor.

DappRadar Yöneticisinden DeFi Yatırımcılarını Korkutan Açıklama! Yüzde 80'i Yok Olabilir

Tracker DappRadar’da kıdemli bir veri analisti olan Pedro Herrera, DApp’ler için bir kripto kışı hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“Kripto kışına gelince, DeFi uygulamaları bunu hiç yaşamadı. Çökmeler yaşadılar, ancak bu bir prolog gibi geliyor. Muhtemelen DeFi sektörünün %80’ini elinde tutan uygulamaların %20’si hayatta kalacak. Ve bu dönemde yaygın olarak kullanılmayan protokollerin kaybolduğunu görmemiz oldukça muhtemel.”

Ayrıca kripto para piyasasında yaşanan çöküşün DeFi alanında zincirleme bir etkisi oldu. Öyle ki varlıkların fiyatı düştükçe, krediler tasfiye edildi ve bu da genel piyasadaki varlıkları etkiledi. Dolayısıyla yatırımcıların böyle bir zamanda DeFi protokolleriyle etkileşim kurma isteği azaldı.

DeFi İçin 2022 Nasıl Olacak?

Kripto alanındaki her sektör zaman zaman zor dönemlerden geçiyor. Öyle ki kısa bir süre önce kripto para piyasasında genel bir düşüş hakimdi, DeFi çeşitli metriklerde daha düşük rakamlar gördü ve NFT sektörü bölümü son zamanlarda saldırılara maruz kaldı.

Ancak DeFi sektöründe, son birkaç yılda büyük bir kaç gelişme yaşandı ve dolayısıyla pek çok kişi DeFi’nin finansın geleceği olduğunu düşünmeye başladı.

Merkezi olmayan finans fikri, düzenleyiciler de dahil olmak üzere, alanın dışındakilerin not almaya başlaması için yeterince önemlidir. Hayatta kalmayı ve önlerine çıkan her türlü düzenlemeye dayanmayı başarırlarsa, 2022’den daha iyi çıkabilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar