reklamı kapat

CoinMarketCap’in Yeni Kripto Para Sıralaması Nasıl Çalışıyor?

Coinmarketcap'in yeni kripto para derecelendirme sistemi nasıl işliyor?
18:00
1 Haziran 2020

2018 yılından beri kripto para sektörünün en büyük sorunlarından birisi hacim şişirmesi yani var olmayan hacmi rapor etme olarak biliniyor. Kripto para borsalarının güvenilirlik kazanmak için var olmayan hacim bildirmeleri, ne yazık ki uzun bir süre önüne geçilemeyen bir sorun olarak kaldı.

CoinMarketCap ise bu sorunu çözmek adına 29 Mayıs tarihinden itibaren önemli bir değişikliğe gittiğini duyurdu. CMC bu sefer bütün kripto para işlem çiftlerini (toplamda 22.000’den fazla çift ve 5.500’den fazla kripto parayı kapsıyor) bu sisteme dahil ediyor.

CoinMarketCap’in Yeni Kripto Para Derecelendirmesi

Yeni sisteme göre kripto para borsalarındaki işlem çiftleri toplamda üç yönteme göre derecelendirilecek. Bunların ilki belirtilen hacim, ikincisi likidite ve üçüncüsü de borsanın kullanıcı tabanı olarak açıklandı. Borsanın kullanıcı tabanının Ağ Trafiği Faktörü kullanılarak gerçek veriler aracılığıyla tespit edileceği belirtildi. Her bir kripto para işlem çifti bu üç faktöre göre derecelendirilecek ve hacimleri buna göre sıralanacak.

Bu da yatırımcıların şişirilmiş hacimlerden kurtulmasını ve daha güvenli alım satım yapabilmesini sağlayacak. Daha önce sadece rapor edilen hacme göre sıralama yapılıyordu ve bu durum birçok olumsuz duruma yol açtı. CMC buna ek olarak Güven indikatörü isimli yeni bir projeyi de hayata geçiriyor.

Güven indikatörü adından da anlaşılacağı üzere kripto para borsalarına ve işlem çiftlerine yönelik güveni hedef alacak. Eğer borsaların belirttikleri hacim skorları, yukarıda belirtilen üçlü değerlendirmeye göre ne kadar doğru çıkarsa, borsanın güven puanı da o kadar fazla olacak. Güven skoru %75 üzeri olanlar yüksek, %50 ve %75 arası olanlar orta, %50 altı olanlar ise düşük puan olarak sınıflandırılacak.

Binance’in CMC‘yi satın almasından sonra bu tip gelişmelerin görülmesi ise, platformun tarafsızlık ilkesini sürdürmekte kararlı olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.