reklamı kapat

Araştırma: Bitcoin Kovid-19 Esnasında Güvenli Liman Olamadı

Araştırmaya göre Bitcoin, güvenli liman statüsü taşımıyor.
11:01
1 Haziran 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin 12 Mart tarihinde yani ABD’nin Koronavirüs salgınını kabul edip olağanüstü hal ilan ettiği gün inanılmaz bir düşüş yaşayarak 3.700 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Yatırımcılar bu düşüşün devamının olduğunu ve ABD’li kurumsal isimlerin BTC’lerini satmaya başladıklarını belirtse de beklenen olmadı.

Bitcoin ve Altın Başarısız Oldu

Bitcoin 3.700 dolardan neredeyse %150’lik bir yükseliş elde ederek 10.000 dolara kadar çıktı ve 10.000 dolar direncini bile iki kere kırmayı başardı. Bitcoin’in Koronavirüs salgını ile düşmesi ve salgın hala devam ederken 10.000 dolara yükselmesi ise bunun güvenli liman olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yarattı.

Sussex Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre ise hem Bitcoin hem de Altın, Koronavirüs sürecinde güvenli liman varlığı görevi görememiş olabilir. Araştırma ekibi Bitcoin’in bu konuda başarısız olmasının temel nedeninin piyasa manipülasyonuna ve balinalara bağlamakta.

Bitcoin ağında ciddi manipülasyon yaşandığını belirten araştırmacılar, aslında benzer durumun altın için de gerçekleştiğini vurgulamakta. ONS Altının bir anda 1.700 dolardan 1.450 dolara kadar düşmesinin tamamen manipülasyona bağlı olduğunu belirten ekip, piyasada manipülasyon oldukça güvenli liman iddialarının gerçekleşmeyeceğini belirtmekteler.

Yine de Bitcoin‘in Koronavirüs sürecinde ABD borsalarına ve ilginç bir şekilde ABD Hazine Tahvillerine bile kıyasla çok daha iyi performans sergilemesi kurumsal yatırımcıların dikkatini çekmişti. Paul Tudor Jones bile Bitcoin yatırımı yapmaya başladığını belirtti ve bunun gerçekten güvenli liman statüsü kazandığını ima etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.