reklamı kapat

Coinbase Kurumsal Yatırımcılar İçin Endeks Fon Oluşturuyor

08:00
15 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Kripto para borsası ve cüzdan sağlayıcısı Coinbase büyük ölçekli yatırımcılar için endeks fon oluşturuyor. Haberi Coinbase 13 Haziran’da yayınladığı blog yazısıyla duyurdu.

Coinbase’in endeks fonu oluşturulacağı ilk olarak mart ayında duyurulmuştu. Fon şimdilik sadece ABD’de yaşayan akredite yatırımcılara açık. Yıllık geliri 200 bin dolardan fazla ya da 1 milyon dolar net varlığa sahip olanlar ve 250 bin dolar ile 20 milyon dolar arasında yatırım yapanlar fona katılabilecek.

Endeks fon içerisinde Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) ve geçtiğimiz günlerde Coinbase’e eklenen Ethereum Classic (ETC) bulunuyor. Sonradan eklenen kripto paralar olursa fon tekrar dengelenecek.

Coinbase’in endeks fon hamlesi büyük ölçekli ve kurumsal yatırımcılara yönelik attığı adımların bir parçası. Coinbase geçtiğimiz ay güvenlik endişelerinin yanı sıra düzenleme baskılarının da azaltılması adına kurumsal yatırımcılara yönelik tasarlanmış ürünler yaratmıştı. Şirket bu ürünler ile kripto paralardan uzak duran kurumsal yatırımcıları kripto piyasasına çekmeyi hedefledi.

Mart ayı sonlarında Coinbase ERC20 token’lerini kripto borsasında desteklemeye başlayabileceğini duyurdu. Diğer yandan geçtiğimiz günlerde Ethereum Classic’i bünyesine dahil etti. ETC’den daha yüksek piyasa değerine sahip birçok kripto paradan önce ETC tercih edildi. Coinbase CEO’su bu seçimin sebebinin ETC’nin gerçekten merkezsiz çalışması ve herhangi bir organizasyon tarafından yönetilmemesi olduğunu  belirtti.

Kripto para fonları her geçen gün artıyor. Bu ay başlarında Binance 1 milyar dolarlık kripto para yatırım fonu için 20 ortak aradığını duyurmuştu. Fon “sosyal etki fonu” olarak adlandırıldı ve 1 milyar doları 10 aşamada dağıtması planlanıyor. Bir başka borsa Huobi geçtiğimiz ay kripto para tabanlı ETF oluşturmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.