reklamı kapat

Coinbase Ethereum Classic’i Ekledi

13 Haziran 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Amerika merkezli kripto para borsası Coinbase platformuna Ethereum Classic’i (ETC) eklemeyi planladığını duyurdu. Bunun sonucunda ETC fiyatında %25’e varan artışlar görüldü. Tüm piyasa değer kaybederken ETC grafiklerinin yeşil olduğunu görüyoruz.

Ethereum Classic 2016 yılında Ethereum Blockchaini’nde gerçekleştirilen hard fork sonucunda meydana gelmişti. Dünyadaki en büyük kripto para borsalarından Coinbase yayınladığı bir blog gönderisiyle ETC’yi platforma ekleme niyetlerinin olduğunu açıkladı. Bu doğrultuda Coinbase mühendislerinin kripto parayı borsaya eklemek için çalışmalara başladığı ifade ediliyor. Buna göre Coinbase’in önümüzdeki aylarda ETC işlemlerine başlayacağı öngörülüyor.

Dünya devi bir borsanın listesine girmek bir kripto para için oldukça olumlu sonuçlar doğuruyor diyebiliriz. Özellikle işlem hacmi bakımından dünya birincisi Binance’ın listeleyeceğini duyurduğu dijital paralar bir anda değer kazanıyor. Bytecoin ve Zencash bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Coinmarketcap verilerine göre Ethereum Classic de Coinbase haberlerinin ardından %25 oranında değer kazanarak fiyatını kısa bir süre içerisinde 16,25 dolar seviyelerine taşıdı. Üstelik bu artış yalnızca yarım saat içerisinde gerçekleşti. ETC’nin haberin hazırlandığı sıralarda 14,73 dolardan işlem görüyor. Bu da son yirmi dört saatte %17’lik bir artışa karşılık geliyor. Öte yandan tüm kripto para piyasasının bir başka düzeltme hareketinin etkisiyle yeniden kırmızı renge büründüğünü görüyoruz.

Coinbase geçtiğimiz mart ayında platformuna yeni dijital varlıkları eklemeyi düşünmediğini açıklayarak senenin başında yaptığı açıklamaları pekiştirmişti. İşte platformun yaptığı o açıklamalar:

Varlık Seçim Komitesi platformumuzun Dijital Varlık Sistemi’ni kullanarak yeni kripto paraları değerlendiriyor. Ancak Coinbase yönetimine hiçbir kripto para tavsiye edilmedi.

Bu açıklamaların ardından Coinbase’in niçin ETC’yi seçtiğine yönelik net bir açıklama yapılmadı. Sonuç olarak kripto para kullanıcıları arasında konuya yönelik çeşitli tartışmaların çıktığını söyleyebiliriz. Bazı kullanıcılar Coinbase’in varlık seçim sürecini “belirsiz ve rastgele” olarak nitelendiriyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.