reklamı kapat

Kripto Paralar Düşmeye Devam Ediyor

13 Haziran 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para piyasası şu sıralar zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde büyük oranda değer kaybeden piyasa 12 Haziran Salı günü boyunca da düşüşünü sürdürdü. Bunun sonucunda lider kripto para Bitcoin yılın en düşük seviyesine yaklaşırken Ethereum 500 doların altını gördü.

Büyük piyasa değerine sahip kripto paraların çoğu güne yukarı yönde bir hareketle başladı. Toplulukta “kanlı pazar” şeklinde nitelendirilen geçtiğimiz pazar gününde kripto para piyasaları toplam değerinden yaklaşık 40 milyar dolar kaybetmişti. Günün erken saatlerinde kaydedilen artış hareketinin ardından bu zararın telafi edilmesi bekleniyordu. Ancak piyasa artış yönündeki hareketini sürdüremedi ve öğle saatlerinde çoğu kripto para dolar karşısında yeniden değer kaybetti.

Piyasadaki düşüş Ethereum’un fiyatını yatırımcı için psikolojik bir sınır olarak görülen 500 doların altına çekti. Haberin hazırlandığı sıralarda alınan coinmarketcap verilerine göre ETH 494 dolardan işlem görüyor. Bu değer Ethereum’un son 24 saatte %7’ye yakın bir oranda değer kaybettiğine işaret ediyor. Lider altcoin’in toplam piyasa değeri ise 47 milyar dolar civarında tespit edildi.

Bitcoin fiyatının Ethereum’a göre biraz daha iyi bir performans çıkardığını söyleyebiliriz. Son 24 saatte yaklaşık %4 oranında değer kaybeden BTC fiyatı neredeyse bu yılın en düşük seviyesine yeniden düşecek. Haberin hazırlandığı sıralarda 6600 dolar civarından işlem gören Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 112.9 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor.


Kripto para piyasasında kaydedilen bu düşüşlere tam olarak neyin neden olduğunu kestirmek pek mümkün görünmüyor. Kurumsal yatırımcıların piyasaya girecekleri yönünde söylentilerin dolaştığı sıralarda meydana gelen bu düşüşler çoğu analistin kripto paralarda boğa piyasası oluşacağı yönündeki tahminine ters köşe yaptı diyebiliriz. Öte yandan bireysel yatırımcıların yıl boyunca piyasadan ayrılmadığına şahit oluyoruz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.