reklamı kapat

Brezilya’nın İki Büyük Otobüs Firması Bitcoin’le Ödeme Kabul Edecek

12 Haziran 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto paralar faaliyet alanından bağımsız olarak dünyanın dört bir yanında hızla benimsenmeye devam ediyor. Brezilya merkezli iki otobüs firması GBS ve Viação Garcia  popüler kripto para birimi Bitcoin’le ödeme kabul etmeye başladıklarını duyurdu.

Faaliyet gösterdikleri yolcu taşımacılığı sektöründe öncü olan bu firmalar gerekli Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi için gerekli adımları 6 Haziran’da attı. İki şirketten biri 800’ün üzerinde otobüsle hizmet veriyor diğeri ise Brezilya’nın en modern otobüs filosuna sahip olduğunu iddia ediyor.

Bu firmalar Brezilya’da popüler kripto para birimi Bitcoin’le ödeme kabul ederek taşımacılık sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Şirketlerden birinin konu hakkındaki açıklaması şöyle:

İlk günden bu yana kripto para sektörünün en popüler dijital parası olan Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak tercih ettik. Temmuz ayına kadar iki para birimini daha sisteme dahil edeceğiz. Bunlar Bitcoin Cash ve Litecoin.

1934 yılından beri Brezilya’da faaliyet gösteren Viação Garcia ülkenin en büyük beşinci otobüs firması. Viação Garcia’nın internet sitesinde bulunan verilere göre 800’den fazla otobüsü ile ülkenin en büyük otobüs filosuna sahip olan firma aylık olarak 5,5 milyon kilometre yol alıyor.

Şirketin web sitesinde müşterilerin Bitcoin kullanarak ödeme yapabilmesi için bir kılavuz da yayımlanmış. Kılavuza göre Bitcoin cüzdan uygulamasını kullanarak firmanın sitesinde bulunan kare kodu okutmaları gerekecek. Ödeme işleminin doğrulanmasının ardından müşteriler biletlerini e-postaları aracılığıyla alacaklar. GBS’in başkan yardımcısı Estefano Boiko Junior şunları kaydetti:

Kripto paralar günlük hayatımızda birçok sektöre entegre ediliyor. Ulaşım sektörü için de gerekli adımların atılması gerekiyor. Çünkü kripto paralar finansal devrimi temsil ediyor, e-ticareti kolaylaştırıyor. Birçok işletme dijital dünyaya göç ediyor. Ulaşım sektörü de bu devrime geç kalamazdı.

Kaynak: Coindoo

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.