reklamı kapat

Apple Kripto Para Uygulamaları Kurallarını Güncelledi

12 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

CNBC’nin haberine göre Apple, Iphone kullanım kılavuzlarındaki yeni güncellemeyle kripto madenciliğini yasakladı.

Yeni kurallar pil ömrünü hızlı tüketen, telefonların aşırı ısınmasına yol açan ve sistem kaynakları üzerine baskıda bulunan uygulamaların yasaklanmasını kapsıyor. Şirketin internet sitesinde “İçerisinde 3. kişilerin reklamı olan ve kripto para madenciliği uygulamaları gibi arka planda çalışabilen” uygulamaların kısıtlandığı duyuruldu.

Bir akıllı telefonun Bitcoin madenciliği yapabilecek kadar donanıma sahip olması şu an pek olası değil. Ancak diğer daha az yoğunluktaki kripto paralara ait uygulamalarını bu yasaktan kısmen etkilenebileceğini söyleyebiliriz. Apple uygulamalar açısından kripto karşıtı duruşunu 2014’ten beri sürdürüyor. Daha önce Coinbase ve diğer kripto para ile alakalı uygulamaları da App Store’dan kaldırmıştı.

Apple’ın yenilenen poliçesi şu başlıkları içeriyor: Cüzdan uygulamaları sadece organizasyonlar tarafından sunulmuşsa kullanılabiliyor. Bulut tabanlı uygulamalar hariç kripto para madenciliği yasaklandı. Borsaların sadece resmi uygulamaları kullanılabilecek ve işlemler gerçekleştirilebilecek. ICO’lara ve uygulamalarına yasa tarafından onaylanmış kaynaktan sağlanmıyorsa izin verilmeyecek. Kripto para uygulamaları çeşitli görevlerin tamamlaması karşılığında (uygulama indirmek, başkalarını uygulama indirmeye davet etmek, sosyal medyada bir şey paylaşmak) para vaadinde bulunamayacak.


Birçok iOS uygulaması kullanıcılarına bir havuzun ya da bulutun parçası olup madencilik yapma fırsatı sunuyor. Apple’ın çevrim içi mağzasından artık bu tip uygulamaların reklamları kaldırılacak. Apple her zaman donanım ve yazılımları üzerinde yüksek kontrol sahibi olmak istiyor, kripto paralara da bu açıdan katı yaklaştığını söyleyebiliriz.

Diğer yandan Apple kurucu ortaklarından Steve Wozniak Ethereum’un Apple’ın 80’li yıllardaki haline benzetmişti. Wozniak geçtiğimiz hafta Bitcoin’e dair yorumlarda bulunmuştu ve Bitcoin’in fiili anlamda küresel para birimi haline gelemeyeceğini ifade etmişti.

Kaynak: CNBC

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.