reklamı kapat

Binance CEO’sundan Bitcoin Fiyat Değerlendirmesi

12 Haziran 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Japonya merkezli dev kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao Bitcoin fiyatındaki düşüş hakkında değerlendirmelerde bulundu. Piyasadaki genel düşüşü tarihsel örneklerle açıklayan Zhao mevcut tablonun oldukça normal olduğunu savundu.

Sahip olduğu toplam piyasa değeri itibariyle dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin (BTC) şu sıralar zor günler geçiriyor. Piyasa değerinde gördüğü en son değer kaybının ardından son üç ayın en düşük seviyesini gören BTC haberin hazırlandığı sıralarda 6889 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatındaki keskin düşeşe rağmen Binance CEO’su metanetini korumayı başarmışa benziyor. Changpen Zhao’ya göre Bitcoin’in yaşadığı son fiyat düzeltmesinde anormal bir durum söz konusu değil.

Günlük işlem hacmi bakımından dünya birincisi olduğu görülen kripto para borsası Binance’ın CEO’su Zhao bu düşüncelerini yayınladığı bir tweet aracılığıyla ifade etti. Zhao attığı tweet’te lider kripto paranın geçmişte de benzer tablolar çizdiğine işaret eden grafikler paylaştı. Binance CEO’su Bitcoin’in büyük düşüşler yaşamasına rağmen yıllar boyunca değer kazanmaya devam ettiğinin altını çizdi.


Bitcoin’in tarihsel performansı

Zhao’nun tweet’inde paylaştığı grafikler Bitcoin’in 2012 yılından sonraki performansını gösteriyor. Bu grafiklerin kapsamını biraz daha genişleterek Bitcoin’i 2010 yılından itibaren incelediğimizde mevcut düşüşten daha büyük düzeltmelerin yaşandığını görüyoruz.

2010 yılında BTC toplam değerinin neredeyse %94’ünü kaybetmişti. Bu büyük düşüş 14 Eylül ile 8 Kasım tarihleri arasındaki kısa bir süreçte gerçekleşmişti. 2011 yılında ise Bitcoin fiyatı 32 dolardan 2 dolara düşerek bir başka %94’lük düşüş kaydetmişti. Bu düzeltme hareketi ise 8 Ağustos’ta başlayıp 14 Kasım’da sona ermişti. Bitcoin fiyatlarında yaşanan düzeltme hareketlerinin düzenli bir şekilde yaşandığını görüyoruz. Kasım 2013’te 1166 dolardan işlev gören BTC Ocak 2015’te 170 dolar seviyesine düşmüştü. Bu aralık bir yıldan uzun bir süreye tekabül ediyor ve verilen rakamlar %85’lik bir düşüşü gösteriyor.

Bitcoin’in bu yıl içerisinde gördüğü en yüksek fiyat 17 bin dolar seviyelerinde. Buna göre BTC şimdiye dek %61 oranında değer kaybetmiş.

Tarihsel veriler ışığında rahatlıkla ifade edebiliriz ki Bitcoin, yaşadığı büyük düzeltme hareketlerine rağmen daima toparlamasını bildi. Binance CEO’su da bu fikre inanıyor gibi görünüyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.