reklamı kapat

Coinbase Ethereum Classic’i Neden Diğer Kriptolardan Önce Tercih Etti?

13 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

En büyük kripto para borsalarından Coinbase dün piyasa değeri yüksek birçok kripto paradan önce Ethereum Classic ETC’yi önümüzdeki aylarda listeleyeceğini duyurdu.

Coinbase’in bu ani kararını şaşkınlıkla karşılayanlar oldu çünkü piyasa değeri ETC’den daha büyük birçok kripto para yerine ETC tercih edildi. ETC şu anda piyasa değeri olarak 18. sırada ve Ripple, EOS gibi ağır toplardan önce Coinbase’de listelenecek.

Coinbase genel müdürü Dan Romero kripto para dünyasının bu haberi hayretle karşıladığını ifade etti. Romero ETC’yi Coinbase’e dahil etme fikrinin ETC’nin yerel düzenlemelerle uyumu dolayısıyla güçlendiğini sözlerine ekledi. Romero Coinbase listelemeleri hakkında şöyle konuştu:

Coinbase’e birçok kripto para eklemeye devam edeceğiz ve bunu güvenli, yasalara uygun yaklaşımla yapacağız. Biz en güvenilir olmak istiyoruz. Kripto paralara doğrudan dolar, euro, pound ile erişim sağlamaya çalışıyoruz.

Neden Ethereum Classic?

ETC ilk olarak Ethereum Blockchain’inin hard fork’lanmasıyla ortaya çıktı. DAO’da birçok yatırımcı paralarını kaybetmişti ve Ethereum bu kaybolan paraları geri getirmek adına bir başka hard fork yapma kararı aldı. Bu noktada ETC yoluna orijinal Blockchain ile devam etti.

ETC’yi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği tam anlamıyla merkezsiz olması. ETC’yi yöneten veya destekleyen bir şirket ya da kuruluş bulunmuyor. Örneğin Ripple’ı Ripple Labs şirketi, EOS’u ise bir süre Block.one geliştirdi. Ayrıca Ethereum kurucularından ve Cardano kurucusu Charles Hoskinson Ethereum Classic geliştirmelerine de katkıda bulundu. Sonuçta ETC’nin saydam başlangıcı ve gelişiminin tamamen topluluk tarafından merkezsiz olarak yapılması Coinbase’in XRP ve EOS’dan önce ETC’yi tercih etmesine sebep oldu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong yeni kripto paraları eklemeye devam edeceklerini belirtti. Coinbase ekibinin yaptığı açıklamalara göre orta vadede ERC20 token’larına ve Bitcoin hard fork’larının dahil edilmesine odaklanılacak.

Coinbase için sıradaki kripto para 0x olabilir. Bu ihtimali Coinbase kurucularından birinin 0x için danışmanlık yapması güçlendiriyor. Diğer yandan 0x’de listelenen ERC20 token’larının listelenmesi ihtimali de bulunuyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.