X

0x Coin Nedir?

0x platformu işlemlerin önce Blockchain dışına kaydedilip, işlem gerçekleşeceği zaman Blockchain’e yazılmasını sağlıyor.
17:00
26 Mayıs 2020

0x (ZRX/zero ex) Ethereum ve merkezsiz borsalar için açık protokoldür. Bu protokol sayesinde yatırımcılar akıllı sözleşmeler aracılığıyla merkezsiz borsaları kullanabilir. Gelecekte bütün varlıkların kendi token’ı olacağını düşünen 0x ekibi, binlerce token’ın birbirleriyle değiştirilebilmesi için güvenilir bir platform yaratmayı hedefliyor. Bu yazımızda ZRX Nedir? sorusuna cevaplar bulabileceksiniz.

ZRX Coin Nedir?

0x ekibi gelecekte bütün varlıkların kendi token’ı yani ZRX Coin olacağını düşünüyor. Binlerce token’ın birbirleriyle değiştirilebilmesi için güvenilir bir platform olması gerekiyor. 0x ekibinin hedefi de bu platformu yaratmak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

0x Token

Ancak 0x token protokolü merkezi ve merkezsiz borsalardan biraz farklı çalışıyor. 0x protokolünü anlatabilmek için önce diğer seçeneklere bakalım. Eğer herhangi bir kripto para aldıysanız kredi kartını, bankaları ve merkezi bir borsayı kullanmanız gerekiyor. Merkezi kripto para borsaları da bütün merkezi sistemlerin sorunlarını paylaşıyor.

Örneğin, merkezi bir sistem bir anda kapanabilir, hack’lenebilir ya da merkezi sistemin içinden birisi bütün parayı toplayıp kaçabilir. Yani merkezi sistemler tamamen güven üzerine kurulur. Ayrıca merkezi sistemlerde yaptığımız işlemler için yasal olarak sorumlu tutulabiliriz: Vergilendirme ya da kısıtlama gibi. Bütün bunları göz önünde bulunduran geliştiriciler merkezsiz borsaları geliştirdi.

Merkezsiz borsaların başta gelen sorununun likidite darlığı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan çoğu merkezsiz borsa yavaş, işlem ücretleri yüksek ve diğer merkezsiz borsalarla uyumsuz durumda. Girilen bütün emirler Blockchain üzerine yazılıyor dolayısıyla her işlem için ücret alınıyor ve işlem hızları blok oluşturma hızına göre değişebiliyor.

ZRX Coin Geleceği

0x protokolü gelecekte merkezsiz borsalardaki buna benzer sorunları, işlemleri önce Blockchain dışına kaydedip, işlem gerçekleşeceği zaman Blockchain’e yazılacak şekilde ayarlayarak çözmeyi hedefliyor. 0x protokolü herhangi bir işlem ücreti istemiyor. Fakat 0x protokolü üzerine kurulan merkezsiz borsalar kendi işlem ücretlerini isterlerse uygulayabiliyor. Gelecekte bu hedeflerin gerçekleştirilmesiyle birlikte ZRX Coin çok daha iyi yerlere gelebilir.

0x ZRX Coin

Ethereum tabanlı ZRX token’i 0x üzerinde kurulan merkezsiz borsalar için işlem ücretlerinde kullanılabiliyor. Ancak token’in asıl amacı 0x protokolü geliştirmeleriyle ilgili kararların oylamalarında kullanılması  ve merkezsiz bir yönetim sağlamak adına token sahiplerine oy hakkı verilmesi.

ZRX Coin Nasıl Alınır?

ZRX Coin hacminin çoğunluğu Binance’de bulunuyor, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan bu platformdan ZRX Coin satın alınabilir. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar