reklamı kapat

0x (ZRX) Nedir? Nereden Alınır?

17:00
19 Mayıs 2019
  • Coin TürkCoin Türk

0x (ZRX/zero ex) Ethereum ve merkezsiz borsalar için açık protokoldür. Bu protokol sayesinde yatırımcılar akıllı sözleşmeler aracılığıyla merkezsiz borsaları kullanabilir. 0x ekibi gelecekte bütün varlıkların kendi token’i olacağını düşünüyor. Binlerce token’in birbirleriyle değiştirilebilmesi için güvenilir bir platform olması gerekiyor, 0x ekibinin hedefi bu platformu yaratmak. Ancak 0x protokolü merkezi ve merkezsiz borsalardan biraz farklı çalışıyor. 0x protokolünü anlatabilmek için önce diğer seçeneklere bakalım.

Merkezi ve Merkezsiz Borsalar

Eğer herhangi bir kripto para aldıysanız kredi kartı, bankaları ve merkezi bir borsa kullanmanız gerekiyor. Merkezi kripto para borsaları da bütün merkezi sistemlerin sorunlarını paylaşıyor. Örneğin merkezi bir sistem bir anda kapanabilir, hack’lenebilir ya da merkezi sistemin içinden birisi bütün parayı toplayıp kaçabilir. Yani merkezi sistemler tamamen güven üzerine kurulur. Ayrıca merkezi sistemlerde yaptığımız işlemler için yasal olarak sorumlu tutulabiliriz, vergilendirme ya da kısıtlama gibi. Bütün bunları göz önünde bulunduran geliştiriciler merkezsiz borsalar geliştirdi.

0x (ZRX) ve Merkezsiz Borsalar

Merkezsiz borsaların başta gelen sorununun likidite darlığı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan çoğu merkezsiz borsa yavaş, işlem ücretleri yüksek ve diğer merkezsiz borsalarla uyumsuz durumda. Girilen bütün emirler Blockchain üzerine yazılıyor dolayısıyla her işlem için ücret alınıyor ve işlem hızları blok oluşturma hızına göre değişebiliyor. 0x protokolü merkezsiz borsalardaki buna benzer sorunları işlemleri önce Blockchain dışına kaydedip, işlem gerçekleşeceği zaman Blockchain’e yazılacak şekilde ayarlayarak çözmeyi hedefliyor. 0x protokolü herhangi bir işlem ücreti istemiyor fakat 0x protokolü üzerine kurulan merkezsiz borsalar kendi işlem ücretlerini isterlerse uygulayabiliyor.

0x (ZRX) nereden alınır?

Ethereum tabanlı ZRX token’i 0x üzerinde kurulan merkezsiz borsalar için işlem ücretlerinde kullanılabiliyor. Ancak token’in asıl amacı 0x protokolü geliştirmeleriyle ilgili kararların oylamalarında kullanılması  ve merkezsiz bir yönetim sağlamak adına token sahiplerine oy hakkı verilmesi. ZRX hacminin çoğunluğu Binance’de bulunuyor, buradan temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.