X


Çin’in Çinghay Eyaleti, Bitcoin (BTC) Madenciliğini Yasakladı

Çinghay bölgesi Bitcoin madenciliğini yasakladı.
19:12
9 Haziran 2021

Çinghay eyaleti, Bitcoin (BTC) madenciliğinin yasaklandığı en güncel bölge oldu. Çin odaklı kripto para haber sitesi 8BTCNews tarafından paylaşılan bilgilere göre bölgedeki madencilere bütün kripto para faaliyetlerini durdurma yönünde bir emir geldi.

Çin’den Bitcoin Madenciliğine Yeni Yasak

Hükümet tarafından alınan kararda, bölgedeki bütün madencilik faaliyetlerinin acilen durdurulmasının talep edildiği görülebilmekte. Yetkililerin özellikle veri merkezi olarak gizlenen Bitcoin madencilik tesislerine karşı harekete geçtiği ve bunlara ağır cezalar uygulanacağı da vurgulanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Çin’in Bitcoin ve kripto para madenciliği regülayonlarında vurguladığı temel noktalardan birisi de veri merkezlerine sağlanan fırsatlardan istifade etmeye çalışan Bitcoin madencilik tesislerine geçit verilmemesiydi. İç Moğolistan bölgesi tarafından yayınlanan gönderide de benzer noktalara vurgu yapıldı ve şimdi Çinghay eyaleti de aynı adımları atıyor.

Bugün içerisinde Çin’den gelen tek kötü haber ise bu olmadı. Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada da bölgedeki Bitcoin madencilik faaliyetlerine acilen son verileceği vurgulandı. Özellikle fosil yakıt tabanlı enerji tüketen madencilik şirketlerine karşı alınan bu adımlar, Bitcoin’in hashrate’inde de ciddi bir düşüşe yol açtı.

Çin Yasakları, Bitcoin’i Engelleyemedi

Thomas Heller konu hakkında yaptığı açıklamada bu haberin madencilik sektörü için çok kritik olduğunu vurguladı. Çin’in yağmursuz sezonunda birçok madencinin Uygur Özerk bölgesine gittiğini belirten Compas Mining CEO’su, önümüzdeki günlerin çok zor geçebileceğine vurgu yaptı.

Çin buna ek olarak Huobi, Binance ve OKEx gibi kripto para borsalarına yönelik aramaları da bloklama kararı aldı ve karar bugünden itibaren aktif oldu. Bitcoin fiyatı ise buna rağmen yükselişini devam ettiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar