X


Çin Yasakları DeFi Token’larında Ralliyi Ateşledi! Çift Haneli Artışlar Yaşandı

Çin'den gelen yasaklamalar DeFi token'larında çift haneli artışlara neden oldu.
10:15
27 Eylül 2021
Çin Yasakları DeFi Token'larında Ralliyi Ateşledi! Çift Haneli Artışlar Yaşandı

Merkezsiz finans (DeFi) token’ları ve borsalar, Çin’in kripto üzerindeki son baskısını açıklamasının ardından yeniden toparlanmaya başladı. Çin’den gelen son yasaklama haberi kripto para piyasasını alt üst etti. Yeni hafta itibarıyla piyasanın yön değiştirmesiyle birlikte DeFi token‘ları da artışa geçti.

DeFi Token’ları Hızlı Toparlandı

Çin’in başkenti Pekin, geçtiğimiz günlerde kripto para sektörüne ağır bir darbe vurdu ve kripto paralarda büyük kayıplar yaşanmasına neden oldu. Ancak bu durum neredeyse her yıl gerçekleşiyor. Dolayısıyla piyasalar artık FUD fırtınasını sallayacak kadar olgun ve dayanıklı bir hale geldi. Geçtiğimiz günlerde Çin merkez bankası yaptığı bir duyuruyla kripto işlemlerini onuncu kez yasakladı.

Yasağın ardından hafta sonu boyunca toplam piyasa değerinde küçük bir düşüş oldu ve 2 trilyon doların altına düştü. Ancak kripto paralar haftaya yeni bir artışla başlangıç yaptı ve DeFi token‘ları piyasaya liderlik ediyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Çin medya kuruluşu Wu Blockchain, Çin’in merkezi borsaları çökerttiği için, Çinli trader’ların merkezi olmayan borsalardaki faaliyetlerinde bir artış gördüğünü belirterek DeFi token’larındaki artışı bu durumla ilişkilendirdi.

“Piyasa son bir saatte artışa geçti. ETH %9 yükselerek 3.000 doların üzerine yerleşti. Çin’in CEX borsasının faaliyetleri, yükselişe öncülük etmek için önde gelen DeFi projelerini tetikledi.”

DYDX Artışa Liderlik Ediyor

CoinGecko’dan alınan verilere göre kripto piyasa değeri son 24 saatte %4,8 artış yaşanırken piyasaya dünden bu yana 100 milyar dolardan fazla nakit enjeksiyonu yapıldı.

Bu paranın büyük bir kısmı son 24 saatte %10’dan fazla kazanç elde eden ve şu anda 3.130 dolardan işlem gören Ethereum da dahil olmak üzere DeFi token’larına gitti.

Ayrıca, günün erken saatlerinde %44 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 21.44 dolara ulaşan DYDX, ilk 100’ün önde gelen kripto para birimi oldu. Wu Blockchain’e göre, DEX tokeni’ndeki bu artış Çinli trader’ların dYdX türev platformuna olan yoğun talepten kaynaklanıyor.

Huobi gibi borsaların artık Çinli trader’ların yeni hesap açmasını yasaklamasının ardından, trader’lar dYdX gibi merkezi olmayan alternatiflere akın etmeye başladı. Bununla birlikte, mevcut ivme ticaretten ziyade likidite çiftçiliği teşviklerinden kaynaklanıyor.

Uniswap 25 Doları Aştı

Uniswap DEX tokeni UNI, son 24 saat içinde %34 artışla 25 dolara kadar yükseldi. Bu artış, UNI’yi şu anda kripto top-100’ün en büyük ikinci kazananı yapıyor.

Ek olarak CoinGecko’dan alınan verilere göre SushiSwap’ın SUSHI tokeni, 24 saatlik %23 artışla 11.27 dolara ulaşarak üçüncü sırada. Çift haneli kazanç elde eden diğer DeFi tokenleri arasında Curve Finance (CRV), Compound Finance (COMP), Aave (AAVE) ve Synthetix (SNX) yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar