X


Çin Mahkemesi Altcoin Davasında Kararını Verdi! En Kötüsü Oldu, Şirketler Ne Yapacak?

Kripto para yatırımcılarının artık ülkelerinden ayrılması gerekebilir. Çin'in son aldığı karar herkesi şoke etti.
16:15
2 Ocak 2022

Kripto paraları geçtiğimiz yıl ülkede tamamen on bininci kez yasaklayan Çin tüm madencileri ülkeden ayrılmak zorunda bırakmıştı. Elbette bütün bunlar olurken kripto para madencileri dünyanın farklı noktalarında yeniden faaliyetlerine başladılar. Böylece Bitcoin küresel hash gücü yeniden olması gereken seviyelere, yasak öncesindeki bölgenin de üstüne taşındı.

Çin Mahkemesinden Kripto Para Kararı

Son zamanlarda, Shandong Eyaleti Gaotang İlçe Halk Mahkemesi, Chia token madenciliğinden kaynaklanan bir hizmet sözleşmesi anlaşmazlık davasını inceliyordu. Bu davada karar kısa süre önce çıktı. Sözleşmenin kanunen geçersiz olduğunu tespit ederek davacının hizmet bedeli iadesi talebinin reddine karar verdi. Bu davanın, şehrin bir ağ “madencilik” sözleşmesini ilk kez geçersiz kılma vakası olduğunu söylememiz gerekiyor.

Çin yerel mahkemesi, Chia madenciliği hizmeti davasının geçersiz olduğuna karar verdi. Mahkeme, davacı Du, davalı Song ve davalı şirketin, davalının P-disk hizmeti vereceğini öngören “CHIA Teknik Hizmet Sözleşmesi”ni imzaladığını tespit etti. Sözleşme imzalandıktan sonra davacı hizmet bedelini ödemiş, davalı davacıya P-disk hizmeti vermiştir. Davacı daha sonra davalının mutabık kalınan süre içinde tebligatı tamamlamadığını ileri sürerek mahkemeye tüm hizmet bedellerinin iadesi için dava açmıştır.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Karar metni şöyle:

“Bu faaliyet, mali güvenliğin, piyasa düzeninin ve ulusal makro politikaların, kamu çıkarlarını etkileyen, kamu düzeninin ve iyi örf ve adetlerin ihlal edilmesini içerir ve geçersiz sayılmalıdır. Bu nedenle mahkeme, davacının davalıdan hizmet bedelini iade etme talebini desteklememiştir”.

Yani kripto endüstrisi artık hukuk tarafından da korunmuyor. Haklı olsanız bile.

Kripto Paralara Adalet Yok

Davanın duruşma hakimi Wang Ruiqi‘ye göre, yasadışı borçlar kanunla korunmuyor. “Sanal Para Birimi Alım Satım Hype Risklerinin Daha Fazla Önlenmesi ve Bertaraf Edilmesine İlişkin Bildirim” açıkça şunu belirtmektedir:

Kripto para birimi, yasal ödeme aracıyla aynı yasal statüye sahip değildir ve sanal para birimiyle ilgili ticari faaliyetler yasa dışı finansal faaliyetlerdir. Döviz yatırımı ve alım satım faaliyetlerinde yasal riskler bulunmaktadır. Kamu düzenini ve iyi gelenekleri ihlal eden kripto para birimine ve ilgili türevlere yatırım yapan herhangi bir tüzel kişi, tüzel kişiliği olmayan kuruluş veya gerçek kişi, ilgili medeni hukuk işlemleri geçersizdir ve ortaya çıkan zararlar onlar tarafından karşılanacaktır”.

Bu karar bir ilki temsil ediyor. Böylece kripto paralarla alakalı herhangi bir konuda mahkemeye başvurduğunuzda ne kadar haklı olursanız olun size yardımcı olunmayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar