X


Çin’in En Büyük Arama Motoru Bitcoin Reklamlarını Engelliyor Mu?

00:14
31 Ağustos 2016

Çin’in en büyük arama motoru Baidu, kripto paralarla alakalı reklamları sitesinden yavaş yavaş kaldırmaya başladı. Gözlemciler bu hareketin Çin’in dijital paralara yönelik devlet politikasındaki olumsuz yönlü değişimin bir belirtisi veya son zamanlarda artan dolandırıcılık vakalarına dair bir cevap niteliğinde olduğunu düşünüyor.

Değişimi fark edip halka duyuran ise Çin borsaları OKCoin ve Huobi oldu. South China Morning Post ise Baidu temsilcilerinin bu adıma yönelik yorum yapmaktan kaçındığını yazdı.

Arama motoru son zamanlarda geniş bir hizmet alanını kapsayan reklamlarının kalitesinden ötürü eleştiriler alıyor. Baidu’nun en büyük skandalı ise reklam yaptığı güvenilmez bir ilacı kullanan birinin ölmesi oldu.

Baidu’nun kripto para konusundaki tutumunun Çin’in finansal düzenleyicilerinin bitcoin’e karşı olumsuz tavrından kaynaklandığı belirtiliyor. Zira 2013 yılında People’s Bank of China finansal kuruluşların kriptopara işlemi yapmasını yasaklamış; sonrasında da bitcoin’in bir ödeme aracı olmadığı açıklamasında bulunmuştu.

Şangaylı danışmanlık firması Kapronosia’dan Zennon Kapron, tüm bu gelişmelerin Çin’in sanal paralar için daha ulusal bir politika izleyeceğinin müjdecisi olabileceğini kaydetti.

Zira 2014’te banka dijital paralar ve dağıtımlı defter teknolojisi üzerine çalışmalar yapacak bir ekip kurmuştu. Medyada bankanın kendi dijital parasını çıkaracağı haberleri yapılmış; Çinli yetkililer bu iddiaları dolaylı yoldan doğrulamıştı.

Baidu ise şu ana kadar hep Bitcoin dostu bir tutum sergilemişti. Resmi yasağa kadar bitcoin kabul etmiş; sene başlarında ise kripto para startup’ı Circle’a yatırım yapmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar