X

Çin Durmuyor: Yeni Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Madenciliği Yasakları Duyuruldu

Çin'den yeni kripto para yasakları!
13:25
9 Haziran 2021

Kripto para piyasası bugün oldukça olumlu bir haber ile güne uyandı. El Salvador tarafından Bitcoin ile ilgili yasa tasarısının kabul edilmesi, El Salvador’u Bitcoin’i resmi olarak tanıyan ve kullanıma açan ilk ülke yaptı. El Salvador olumlu bir adım atarken ise karşı cephedeki Çin, birden çok olumsuz adım ile gündeme oturdu.

Çin, Kripto Para Sektörüne Kök Söktürüyor

İlk kötü haber, Çin’in Uygur Özerk Bölgesinden geldi. Çin tarafından yayımlanan Bitcoin ve kripto para madenciliği regülasyonlarından sonra ilk olarak İç Moğolistan bölgesi harekete geçti. İç Moğolistan bölgesinin haftalar önce duyurduğu kripto para madencilik regülasyonlarına şimdi ise Uygur Özerk bölgesi de katıldı.

Uygur Özerk Bölgesi içerisindeki Bitcoin madencilerinin aktardıkları bilgilere göre, bazı madencilik şirketlerine şimdiden yasaklama getirildi. Yasaklama getirilen madencilik şirketlerinin ise çoğunlukla fosil yakıt tabanlı olduğu aktarılıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çinli Bitcoin Madencilerine Yeni Yasak

AICoin tarafından da aktarılan bilgilere göre bölgedeki madencilik şirketlerinin hepsine faaliyetleri durdurma uyarısı geldi. Bunun özellikle enerji tasarrufu ve çevre koruması kapsamında yapılan bir yasaklama olduğu aktarılıyor. Çin içerisinde toplamda üç büyük madencilik bölgesi var ve bunlar İç Moğolistan, Uygur Özerk Bölgesi ve Sichuan olarak biliniyor. Şu an için ise iki büyük bölgeye yönelik kısıtlama haberleri geldi.

Çin’den gelen asıl yasak haberi ise kripto para borsalarına yönelik oldu. Çin’in arama motorlarından Baidu ve Sogou’nun, Binance, Huobi ve OKEx gibi bir zamanlar Çin merkezli olan kripto para borsaları ile ilgili aramaları engellemeye başladığı ortaya çıktı.

Sosyal Medya ve Arama Motorlarında Bitcoin Sansürü

Wu Blockchain tarafından aktarılan bilgilere göre aynı zamanda Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo ve Çin’in Quora’sı olarak bilinen Zhihu platformları da kripto para borsaları ile ilgili aramalara engelleme getirdi. Bu durumun kripto para sektörünü uzun vadede nasıl etkileyeceği bilinmese de Bitcoin fiyatı son 1 saat içerisinde %1 düşüş yaşadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar