reklamı kapat

Cardano Kurucusundan Ethereum İçin Korkutan İddia

Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson, Ethereum ve Ethereum Classic'in geleceğini yorumladı.
15:07
15 Ağustos 2020

Ethereum kurucu ortağı ve aynı zamanda Cardano kurucusu olan IOHK CEO’su Charles Hoskinson, Ethereum topluluğu ve toplulukta madenciler hakkında korkutucu bir iddiada bulundu. Geçtiğimiz günlerde üst üste iki kere saldırıya uğrayan Ethereum Classic (ETC) toplantısına katılan Hoskinson, burada söz konusu saldırıları nasıl önleyebileceklerine dair tavsiyelerde bulundu.

Aynı konuşmada yakında Ethereum Classic ağındaki bu sorunun “doğal yollardan” çözüleceğini belirten Hoskinson, ETH ağındaki madencilerin hepsinin kısa süre içerisinde işsiz kalacağını belirtti. Ethereum’un ETH 2.0 güncellemesini hayata geçirir geçirmez “44 milyar dolarlık madencilik altyapısına ve madencilik donanımlarına” artık ihtiyaç duymacağını belirten Hoskinson, bu madencilerin ETC ağına gelebileceğini belirtti.

Ethereum 2.0, Ethereum Classic’e Yarayabilir

Ethereum 2.0 ile birlikte ağdaki madencilik protokolü bitirilecek ve yerine hisse ispatı modeli uygulanmaya başlanacak. Hoskinson da tam olarak bu gelişme sonrasında Ethereum ağındaki madencilerin işsiz kalıp alternatif ağlar arayacaklarını, ETC’nin de buna uygun olduğunu belirtti.

Hoskinson buna ek olarak Ethereum Classic ağında oluşturulacak bir hazine sisteminin de rekabeti arttırabileceğini düşünüyor. Söz konusu sistem madencilerin kazdıkları blok ödüllerinin bir kısmının direkt olarak hazineye aktarılmasını ve ağın geliştirilmesi için kullanılmasını hedefliyor. Yani sistem temelde vergiye dayanmakta.

Bu öneri madenciler tarafından sert tepki alsa da Ethereum ağındaki madencilerin gerçekten de ETC ağına geçeceğini tahmin etmek mümkün. Bu kadar fazla madenci olduğunda ise rekabetin kızışması ve teklifi kabul etmeyenlerin yerlerini kaybetmeleri muhtemel gözüküyor.  ETH 2.0‘nin gelmesi Ethereum için kötü, Ethereum Classic için ise çok iyi bir haber gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

  • Mehmet ipek
    1 ay önce

    Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim fakat link hakkında yorumunuzda benim için çok önemli

    1