X


Canlı: Powell Konuşuyor! FED Açıklamalarına Bitcoin (BTC)’in Tepkisi

FED Başkanı Powell konuşuyor! İlk açıklamalar ve kripto paraların tepkisi!
21:33
22 Eylül 2021

FED bugün piyasanın beklediği çerçevede bir açıklama yaptı. Tahvil alımlarını azaltmayacağını söyleyen kurum bunun azaltılması gerektiğini kabul ediyor. Ancak varlık alımlarıyla alakalı net bir takvim açıklanmadı. Bunun ana sebebi Evergrande krizinin piyasayı anormal etkilemesi olarak gösteriliyor. ABD için büyüme tahminlerini %7’den 5’e çeken FED enflasyonun etkilerini kabul ediyor.

Powell’in Açıklamaları

FED Başkanı Powel canlı yayında konuşmaya başladı. Bitcoin (BTC) FED‘in 21:00’da gelen açıklamaları sonrasında 44.000 dolara kadar %2 yükselmişti. Powell ilk olarak ABD’nin ciddi büyümesine devam edeceğini düşünüyorum dedi. Pandemiden etkilenen sektörlerde iyileşme görüldüğüne dikkat çekiyor. İstihdam artışının yavaşladığını kabul eden Powell bunun geçici olduğunu düşünüyor.

Enflasyonun yüksek olduğunu söyleyen FED Başkanı, gevşeme başlamadan birkaç ay boyunca bunun devam etmesini bekliyor. Uzun vadede enflasyon için düşüş bekleyen Powell darboğaz etkilenin beklenenden uzun sürdüğünün altını çizdi. Yüksek enflasyonun endişe verici olduğunu söyleyen Powell bunu baskılamak için ellerindeki tüm araçları kullanacak. Varlık alımlarını kritik bir araç olarak gören FED Başkanı bunu en doğru şekilde kullanacaklarını söylüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Eğer ekonomi yolunda giderse önümüzdeki yılın ortasında varlık alımını sonlandırmayı planlıyoruz. Varlık alımlarının azaltılmasıyla alakalı kararlar alabiliriz ancak bu doğrudan faizleri yükselteceğimize işaret etmez. Attığımız tüm adımlar toparlanma bitene kadar ekonomiyi desteklemek içindir”.

Varlık alımının azaltılması konusu henüz tartışılıyor yani kısa vadede bunun gerçekleşmesi pek mümkün değil. Tahvil alımıyla alakalı net tarih verilmemesi, dolar için beklenen derece olumlu etkiyi göstermedi.

“Kimse ekonominin 1 yıl sonra nerede olacağını kesin olarak bilemiyor. Enflasyon tahminlerimiz bu yıl ve gelecek yıl için bir miktar yükseldi. FED %2 enflasyon tahmininin çok mütevazi olduğunu düşünüyor”.

Genel olarak FED Başkanı bu konuşmasında da piyasaları tedirgin etmekten kaçındı.

Kripto Para Piyasaları

Bitcoin (BTC) 43.300 dolara kadar geri çekildi. Tahvil alımlarının sonlanacağı tarihi açıklayan Powell doların güçlenmesini sağladı. Ancak bitiş tarihini duyuran FED Başkanı bunun ne zaman başlayacağını net olarak söylemedi. Birçok analist Evergrande kriziyle birlikte piyasaları daha fazla olumsuz etkilememek için Powell’in bu şekilde açıklama yaptığını düşünüyor. Önümüzdeki yıl ortasında tahvil alımları duracak.

Bitcoin’in geri çekilmesiyle birlikte diğer altcoinler de düşmeye başladı. FOMC varlık alımlarının azaltılması için baskı kuruyor. Toplantıda yapılan açıklamalara bakılırsa önümüzdeki ay varlık alımlarının azaltılması duyurulacak ve Kasım itibariyle harekete geçilecek. Dolar endeksi son gelen açıklamalarla birlikte %0,27 arttı 93.453 seviyesini gördü. Doların güçleniyor olması emtia ve kripto para piyasalarını şimdilik olumsuz etkiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar