X


Son Dakika: FED Açıklamaları ve Öne Çıkanlar! Kripto Paralar Etkisi Ne Oldu?

Toplantı sona erdi, işte ilk açıklamalar!
21:02
22 Eylül 2021

FED toplantısıyla alakalı açıklama 21:00 itibariyle başladı. Piyasalarda özellikle faiz artırımı olmayacağıyla alakalı bir beklenti vardı. FED şaşırtmadı faiz artırımıyla alakalı bir karar almadı. Toplantıda odaklanan ana konu tahvil alımlarının azaltılıp, azaltılmayacağıyla alakalıydı. FOMC toplantısında tahvil alımlarının azalmasıyla alakalı bir karar alınması doları güçlendirecek ve emtia, kripto para piyasalarını olumsuz etkileyecekti.

FED Açıklamaları

FED faizi sabit tuttu. Karar 11’e sıfır oy ile alındı. Bitcoin (BTC) ilk açıklamalarla birlikte 43.700 dolara kadar çıktı. FED‘in faizleri 0-0,25 dolar bandında tutması kripto para piyasalarını önemli etkiledi. Enflasyon hakkında geçmiş açıklamalara benzer şekilde “geçici etkilerden” söz edildi. FED halen mevcut yüksek enflasyonu geçici olarak görmeye devam ediyor.

Varlık alımıyla alakalı olarak azaltımın yakın zamanda başlaması gerektiğini düşünen FED beklentiler doğrultusunda açıklamalar yaptı. Altın ve Bitcoin (BTC) anlık olarak yükselişine devam ediyor. Yakında tahvil alımını azaltacak olan FED henüz net bir tarih duyurmadı. FED ABD ekonomisinin %5 bandında büyümesini bekliyor daha önce yapılan açıklamalarda bu rakam %7 seviyelerindeydi. Yani karamsarlığın FED‘i de ele geçirdiğini söyleyebiliriz. Faiz artırımının beklendiği üzere 2023 yılında olması ve en az 3 parti de gerçekleşeceği açıklandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu toplantıda varlık alımlarının azaltılmasıyla alakalı bir açıklama yapılmadı. Özellikle Evergrande krizinin de etkisiyle bu takvimin bir sonraki toplantıya ertelendiği düşünülüyor.

Kripto Paralara Etkisi

FED açıklamasıyla birlikte Bitcoin (BTC) 44.000 doları gördü. Yaşanan %3 yükseliş şimdilik kalıcı olmadı. Ethereum (ETH) yeniden 3.000 doların üzerinde fiyatlanıyor. Günlük %5 yükselişle yazım sırasında 3.082 dolardan alıcı bulan Ethereum (ETH) önemli destek seviyesini yeniden geri kazandı.

Ripple (XRP) FED açıklamalarıyla birlikte yeniden 1 dolar sınırına geldi. Yazım sırasında 0,99 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Fiyatın 1,06 doları görmesi ve burayı destek haline getirmesi düşüş ihtimallerini boşa çıkarabilir.

FED Başkanı Powell’in son yapılan açıklamaları 21:30’da değerlendirmesi ve bu söylemleri tekrar etmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar