X

Büyük İddia: ETH Fiyatı Bir Piramit Şeması Tarafından Yönetiliyor!

Ethereum (ETH) fiyatının bir piramit şeması yani dolandırıcılık girişimi tarafından yönetildiği ifade ediliyor.
10:12
8 Eylül 2020

Piyasada büyük düşüşlerin yaşandığı bu günlerde önemli bir isim büyük bir iddia ortaya attı ve Ethereum (ETH) fiyatının bir piramit şeması yani dolandırıcılık girişimi tarafından yönetildiğini ifade etti.

Ethereum Fiyatı ve Piramit Şeması

Primitive Capital’in kurucu ortağı Dovey Wan’a göre, Ethereum’un fiyat hareketi muhtemelen “Forsage” adlı bir Ponzi şeması/piramit şeması tarafından kontrol ediliyor. Wan açıklamalarında, ETH fiyatının birkaç “foodcoin” dolandırıcılığı ya da devam eden DeFi büyümesinden değil ETH sürümü Plustoken olan Forsage’ın canlılığından etkileniyor.

On-chain verilere göre, Forsage sözleşmesine milyonlarca dolarlık sermaye gönderiliyor. Yalnızca son iki ayda sözleşmelere ortalama olarak 3,5 milyon dolar gönderildi. Ancak Forsage, Filipinlere odaklanan klasik bir kripto piramit şeması olarak karşımıza çıkıyor ve aslında ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dolandırıcılık hakkında bir uyarı yayınladığı biliniyor.

Yapılan uyarılarda, “Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimi işlemleri ve çevrimiçi satış kisvesi altında yatırım yapma gibi yetkisiz faaliyetlerde bulunan kişi ve gruplara karşı halkı uyarıyor. 30 Haziran’da yayınlanan ayrı projeler olan Forsage, RCashOnline ve The Saint John of Jerusalem Knights of the Jerusalem Knights of the Philippines, Inc. ile ilgilenirken dikkatli olmalısınız.” ifadeleri kullanıldı.

Dovey Wan ise bu ponzi şemasının çökmesi halinde ETH fiyatında çok büyük bir ayı piyasasının başlayacağına inanıyor. On-chain verileri analiz eden bir yatırımcı raporu, dolandırıcılık operatörlerinin son aylarda 200 milyon dolar değerinde Ethereum elde ettiğini gösteriyor.

Güçlü Temeller

Bu dolandırıcılık girişimlerine rağmen analistler ETH temellerinin güçlü olduğunu düşünüyor. Örneğin; Real Vision CEO’su Raoul Pal yaptığı son açıklamalarda, her ne kadar birincil yatırımı Bitcoin’de olsa da Ethereum’u da çok sevdiğini ve ETH’nin BTC’den daha iyi performans sergilediğini düşündüğünü dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar