DIA Coin Nedir?

09:40
8 Eylül 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

DIA (Decentralised Information Asset) platformunun kendi kripto para birimi olan DIA bir yönetim token’ıdır. Yapılan açıklamalara göre DIA, finansal kurumlara herhangi bir piyasa ve varlık türü için değişmez ve doğrulanmış tek bir finansal piyasa verisi kaynağı sağlıyor. DIA ayrıca DeFi ekosistemi için açık kaynak, veri ve oracle platformu olduğunu da ifade ediyor. DIA’nın finansal ve dijital varlıklar üzerindeki şeffaf, kitle tarafından doğrulanmış fiyat verilerini ve oracle’ları tedarik etmek, paylaşmak ve kullanmak için kripto ekonomik teşviklerinden yararlandığı da belirtiliyor.

DIA Coin Yorum

DeFi ekosistemi için doğrulanmış ve şeffaf oracle’lar olarak kendisini tanımlayan platformun token’ı DIA için yapılan yorumların pozitif olduğu görülüyor. Bazı isimlere göre DIA oken, 2020 yılının son döneminde takip edilmesi gereken 10 proje arasında yer alıyor. Tabii ki bu durumda DIA’nın bir DeFi token’ı olmasının da etkisi bulunuyor.

Bununla birlikte oldukça volatil bir fiyat tablosu çizen DIA, yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Çünkü volatil hareketler her ne kadar kayıp riski taşıyor olsa da kazanç oranı da yüksek oluyor.

Bu noktada DIA coin’e ve arkasındaki platforma göz atmak faydalı olacaktır.

Merkezsiz finans için güvenilir oracle’lar sunan DIA platformu, güvenilir finansal verileri elde etmek, doğrulamak ve sunmak için kripto-ekonomik teşviklerden ve topluluğun bilgeliğinden yararlanıyor. DeFi uygulamaları, güvenilir ürünler oluşturmak, suistimal ve manipülasyondan kaçınmak için güvenli ve ölçeklenebilir veri akışlarına güveniyor.

Platformda, veri kaynağı oluşturmak ve veri doğrulamak için ödüller DIA token’ları ile finanse ediliyor. Tüm veriler birincil kaynaklardan DIA sunucularına çekiliyor. DIA veritabanı on-chain’de hash hale getiriliyor ve tüm kod ve belgeler Github’da barındırılıyor. Tüm verilere API’ler veya Oracle’lar aracılığıyla erişilebiliyor. Bu aşamaların ardından borç verme platformları, endeks sağlayıcıları, tahmin piyasaları ve diğer kullanıcılar DIA’nın açık kaynaklı, doğrulanmış veri akışlarına özgürce erişim sağlayabiliyor.

Bunların yanı sıra DIA’nın veri beslemelerinin açık kaynaklı ve erişilebilir olduğu ifade ediliyor. Ayrıca DIA verileri, tüm paydaşlar topluluğu tarafından doğrulanıyor. Yani piyasa aktörleri veri talepleri gönderebiliyor ve feed’lerin doğrulanmasını teşviklerde bulunabiliyor. Bunlara ek olarak merkezi olmayan veri kaynağı, kolay ölçeklenebilirlik sağlıyor.

DIA Coin Fiyat

“DIA Coin ve DIA Coin al” gibi konularla ilgilenenler için DIA coin fiyatına değinmekte fayda var. CoinMarketCap verilerine göre DIA coin yazının yayına hazırlandığı sırada 2,13 dolardan, 0,00020781 BTC’den ve 0,00616374 ETH’den işlem görüyor. Ayrıca 22.556.002 USD ile piyasa hacmi bakımından 321. sırada yer alan DIA coin’in maksimum arzının 200.000.000 DIA olacağı ifade ediliyor.

Bunların yanı sıra 4 Ağustos 2020’de 0,7915 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesini gören DIA coin, 2 Eylül 2020’de de 5,17 dolar ile tüm zamanların rekor seviyesini görmüş oldu. Son olarak şu anda dolaşımda 10.606.206 adet DIA olduğunu belirtmekte de fayda var.

DIA Coin Satın Al

Piyasada son zamanlarda popüler olan ve Binance listelenmesi ile daha da popüler bir hale gelen DIA coin’i satın almak için birçok kripto para işlem platformundan yararlanılabilir. Binance, OKEx, Kucoin ve UniSwap gibi birçok borsada DAI coin işlem çiftleri bulunuyor.

DIA Coin Nasıl Alınır?

Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance ile güvenilir bir şekilde DIS coin satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar