X


Bu Ülke de Geçici Olarak Bitcoin (BTC) Madenciliğini Yasaklayabilir!

Elde edilen son bilgilere göre bu ülke de Bitcoin madencilik faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararı almak zorunda kalabilir.
10:41
24 Eylül 2021

Çin’deki kripto para baskısı ve madencilerin faaliyetlerini durdurmasının ardından Bitcoin madencilik merkezi haline gelen Orta Asya ülkesi Kazakistan, BTC madencilik operasyonlarını geçici olarak kapatmak zorunda kalabilir. Ülke, kışın yoğunlaşan bir elektrik kriziyle karşı karşıya ve hükümet, insanlara bol miktarda elektrik sağlamak için Bitcoin madenciliğine kısıtlamalar getirmek zorunda kalabilir.

Kazakistan ve Bitcoin Madenciliği

Kazakistan’ın Bitcoin madenciliği payı, Çin’in yeni kripto karşıtı politikalarının büyük Bitcoin madencilerinin önemli bölümünü bol miktarda temiz enerji arzına sahip uyumlu ülkelere taşınmaya zorlamasıyla bu yıl Nisan ayında altı kat arttı. Orta Amerika ülkesi, ABD ve Çin’den sonra Bitcoin madencilik payı açısından üçüncü sırada yer aldı. Çin, %75’in üzerinde piyasa hakimiyeti ile en büyük Bitcoin madenciliği payına sahipti. Ancak bu Nisan’dan sonra keskin bir şekilde düştü ve madencilerin çoğunluğunun başka ülkelere taşındığı biliniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin ağının hash gücü, Çin göçünden sonra yarı yarıya düştü ve şimdi Çin öncesi seviyelerine geri döndü, bu da madencilerin çoğunluğunun madencilik faaliyetlerine yeniden başladığını gösteriyor.

Madencilerin Faaliyetleri Kısıtlanabilir

İran’ın 2021’in ilk çeyreğinde benzer bir krizle karşı karşıya kalmasıyla, yasal Bitcoin madenciliği operasyonlarına sahip eyaletlerdeki elektrik krizi bir norm haline geldi. İran hükümeti, azalan ekonomisine yardımcı olmak ve ticari yaptırımlarla mücadele etmek için ülkede BTC madenciliğini yasallaştırdı.

Ancak hükümet, yasadışı madencilerin sınırlı enerji kaynaklarını sömürdüğünü ve eyalette birkaç elektrik kesintisine yol açtığını kısa sürede fark etti. Sonuç olarak hükümet, zorlu yaz boyunca bol miktarda elektrik olmasını sağlamak için 22 Eylül’e kadar Bitcoin madenciliğini geçici olarak yasakladığını duyurdu.

Benzer şekilde, Kazakistan’ın sert kış ayları boyunca sürekli elektrik arzını sağlamak için eyalette bir tür geçici BTC madenciliği yasağı getirmesi gerekebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar