X


Bu Güney Asya Ülkesi CBDC İçin Ripple İle Ortak Çalışacak

Butan merkez bankası, CBDC ortağı olarak Ripple'ı seçti.
17:53
22 Eylül 2021
Bu Güney Asya Ülkesi CBDC İçin Ripple İle Ortak Çalışacak

Japonya merkezli finans haber kuruluşu Nikkei’nin bildirdiğine göre Güney Asya ülkesi Butan, merkez bankası dijital para birimi için Ripple ile ortak çalışacak.

Butan CBDC İçin Ripple’ı Seçti

Ortaya çıkan haberlere göre Butan Kraliyet Para Otoritesi, merkez bankası dijital para birimini Ripple ile ortaklaşa denemeye başlayacak. San Francisco merkezli Ripple Labs, dağıtılmış defter teknolojisini Bhutan’ın mevcut ödeme sistemine entegre edecek.

Ek olarak Ripple destekli merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), deneme aşamasında sınır ötesi havaleler ve ödeme hizmetleri için kullanılacağı belirtildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Ripple Labs’ın CEO’su Brad Garlinghouse konu ile ilgili yaptığı açıklamada, şirketinin farklı CBDC‘lerin birlikte çalışabilirliğe ulaşmasını sağlayacak bir platform geliştirmek istediğini belirtti.

Butan Kraliyet Para Otoritesi ve Ripple arasındaki bu ortaklık bir süredir devam ediyor gibi görünüyor. Öyle ki Butan merkez bankasının kıdemli ödeme sistemi görevlisi olan Tashi Yezer, Nisan ayında gerçekleşen APAC bölgesi için Ripple’ın Swell web seminerine konuşmacı olarak katılmıştı.

Merkez Bankaları İçin XRP Ledger

Ripple, Mart ayı başlarında merkez bankaları için tasarlanmış XRP Ledger‘ın özel bir versiyonunu duyurdu. Çözümü anlık, enerji tasarruflu ve güvenilir olarak ortaya koydu.

Ripple CTO’su David Schwartz kısa süre önce XRP Ledger’da merkez bankalarının kendi ağlarını kurmalarına izin verecek federe yan zincirler kavramını da tanıttı.

CTO ayrıca “CDBC‘lerin Geleceği” adlı bir white paper yayınladı.

Ayrıca Temmuz ayında, RippleNet genel müdürü Asheesh Birla, ekibinin merkez bankalarıyla “uzun süredir” görüştüğünü söyledi. Uzun bir süredir başı SEC ile belada olan Ripple, kendi sahasındaki yasal sıkıntılara rağmen ABD dışında gelişmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar